KÖŞE YAZISI
ANASAYFA/YAZARLAR/Hatice Kübra/Bu ikiyüzlülüğü bir kenara not ettik... - - - -

Bu ikiyüzlülüğü bir kenara not ettik...

Eklenme Tarihi: 04 Ağu 2017 08:24 - Güncelleme: 19 Eyl 2018 15:26

Hayrettin Karaman'ın ettiği söz bir ayrı dert, Hayrettin Karaman'a karşı sus pus olan "İslamcı erkekler" ayrı bir dert... Bu sözleri bir Hürriyet yazarı sarfetseydi de böyle suskun mu kalırlardı?..

Ben başını örten ama göstere göstere sigara içen bir bayan gördüğümde şöyle bir intibaa kapılıyorum: Sanki farklı olanlara şunu diyor: Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var”.

Nereye çekseniz oraya gidebilecek ama aslında temelde “kadın” algısıyla ilgili bir problemin dışa vurumu olan bu ifadeler Hayrettin Karaman’ın dünkü “Başörtülü sigara” yazısından.

Kadınlar ya da başörtülü kadınlar konusunda her türlü yorumu yapma hakkını kendinde bulan bağzı “hocaları” gördüğümde ben de şöyle bi intibaa kapılıyorum:

- Bu hocalar başörtülü kadınlar olmasaydı ne yapacaklardı acaba?

İslami meselelerle ilgili o kadar ufuk açıcı çalışmalar, dinin özüne dair o kadar derinlikli ve sarsıcı analizler yapıyorlar (!), İslam dünyasının içinde bulunduğu duruma karşı o kadar kafa patlatıp muhteşem öneriler getiriyorlar (!) ama gel gör ki hiç birisi başörtülü kadınlarla ilgili ettikleri laflardan daha fazla gündem olmuyor. Hay aksi!... 

Keşke kadın meselelerine kafayı taktıkları kadar erkek meselelerine de taksalar da bu dinin sadece biz kadınlara farz olmadığını hep birlikte yeniden idrak etsek. 

***

Başörtülü kadın olmak bu ülkede ne hikmetse Kemalistinden İslamcısına her kesimin sizin üzerinizde söz hakkına sahip olduğunu düşünmesi demek. Üstelik bunu cinsiyet ayırmadan söylüyorum. İslamcı kesimde bu ahkamı özellikle erkekler keserken, diğer kesimde laikçi ablalar başı çekebiliyor. 

Hakikaten merak ediyorum, nedir kardeşim sizin bu başörtülü kadınlarla derdiniz?

Sorgusuz sualsiz niyet okumalar, çarşafıyla şalıyla, giyim tarzıyla uğraşmalar, oraya giremez, buraya çıkamaz, şunu olabilir ama bunu olamaz, onu içemez, bunu diyemez, şöyle gezemez, böyle düşünemez. Hep bi ayar verme çabası. 

Bu memleketin şamar oğlanı biz miyiz yahu?

Solcusuyla ayrı uğraş, sağcısıyla ayrı uğraş, hocasıyla bi ayrı uğraş. 

Kim nereden alıyor bu hakkı ve haddi anlamak mümkün değil. 

*

Bakın şimdi tane tane anlatıyorum…

Başörtülü kadın, her ne kadar görüntüsü itibariyle toplumsal bir kesimi ve bir inanç biçimini temsil ediyor görünse de senin, onun, ötekinin olduğu kadar bireydir. Dolayısıyla düşünebiliyor, okuyabiliyor, okuduğunu anlayabiliyor, kendini ifade edebiliyor hatta inanmazsınız itiraz da edebiliyor...

Açın bakın sosyal medyayı, dün Hayrettin Karaman’ın çirkin ifadelerine ne tepkiler geldi. 

Yani özetle hacılar, paniğe gerek yok. 

Başörtülü ya da başı açık bir kadının dışarıda sigara içip içmemesi kendi bireysel kararı ve özgürlüğüdür. Onun bir aklı var, iradesi var ve bu doğrultuda bir seçimi var. Sen hoş bulursun, bulmazsın bu seni bağlar. 

Hatta hoş bulmadığını ifade etmenin ötesine geçerek sigara içen başörtülü kadınlar hakkında öyle bir zanda bulunursun ki Allah muhafaza bu su-i zan seni hem bu dünyada hem öbür dünyada bağlar. 

*

Toparlayacak olursam; vallahi bunaldık! 

Başörtülü kadınlar üzerinden gündeme gelme çabalarından da, başörtülü kadınlar üzerinden düşmanını dövme gayretlerinden de, İslam dini sadece başörtülü kadınlara farzmış gibi Müslüman erkekleri hep görmezden gelen hocalardan da, başörtülü ya da başı açık hiç farketmez; kadınların sürekli ne yapması gerektiğini söyleyen erkeklerden de bıktık, yıldık artık

HAMİŞ: Hayrettin Karaman’ın sigaradan yola çıkarak başörtülü kadınlara yaptığı bu çirkin yakıştırmaya tepki verme konusunda camianın kadınları yalnız kaldı. Benim için çok da şaşırtıcı değildi ama bu sözleri misal bir Hürriyet yazarı sarfetseydi kıyamet kopardı değil mi? Bu ikiyüzlülüğü de bir kenara not ettik. 

YORUM YAZINBu ikiyüzlülüğü bir kenara not ettik... haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 14 YORUM
 • Müdür bey 08 Ağustos 2017 00:55

  Hayreddin KARAMAN hocama yürekten katlıyorum. Bu hanımefendinin yazısını begenenlere bakınca da ne kadar haklı olduğunu daha net görüyorum. .

  Katılmıyorum%100,00Katılıyorum%0,00
 • selcuk güral06 Ağustos 2017 04:14

  sigara zehirdir müslümanlarında zehir içmesi haramdır bunun kadını erkeği yoktur

  Katılmıyorum%40,00Katılıyorum%60,00
 • Mustafa Sarıbaş 04 Ağustos 2017 17:58

  Muhterem hocama katılıyorum.Bu yazısından ötürü kutluyorum.Kastı aşan sözlerinin yanlış yorumlandığını düşünüyorum.Sigara zararlı ve zararı bu kadar bariz olmuşken bir müslüman hala niye içer anlamak mümkün değildir.Kültürümüzde kadınlar içmezler iken başörtülü bir bayanın içmesi gerçekten yakışmamaktadır.

  Katılmıyorum%40,00Katılıyorum%60,00
 • ÖFKELİ04 Ağustos 2017 11:59

  Hayrettin Karaman Hoca'nın gündeme gelme ihtiyacı için o yazıyı yazdığını sanmıyorum.Zira ihtiyacı yok...

  Katılmıyorum%52,08Katılıyorum%47,92
 • Hatice özcan04 Ağustos 2017 10:36

  Elinize sağlık yazınız tam olarak hislerini tercüman oldu

  Katılmıyorum%40,91Katılıyorum%59,09
 • Seda Türel04 Ağustos 2017 11:11

  Başı açık bir kadın olarak alkışlıyorum yazınızı. Kadın bireydir. Giyim tarzı da hayat tarzı da kimseyi ilgilendirmez. Her konuda kendi özgür iradesini kullanacak kadar da akıllıdır. Çekin artık çirkin ellerininizi kadın üstünden.

  Katılmıyorum%50,00Katılıyorum%50,00
 • RAMAZAN04 Ağustos 2017 14:25

  SOLCULARA BOK ATMAYIN SOLCULAR DİNCİ ERKEKLER GİBİ YARI CAHİL DEĞİLLER BİZ BİR METRE BEZLE UĞRAŞACAK KADAR KÜÇÜK DEĞİLİZ KENDİ BAHÇENİZLE UĞRAŞIN LÜTFEN

  Katılmıyorum%100,00Katılıyorum%0,00
 • Muammer simsek04 Ağustos 2017 17:48

  Helal olsun sana tam.kitabin ortasindan

  Katılmıyorum%80,00Katılıyorum%20,00
 • H.Yigit04 Ağustos 2017 18:34

  yazilarinizi begenerek okuyorum. Sanirim bu kisilerin her konuda bu kadar mudahale etmelerine birazda tepkisizlikle bizler sebep oluyoruz. herkes sinirini bilmeli.

  Katılmıyorum%75,00Katılıyorum%25,00
 • İsimsiz04 Ağustos 2017 20:17

  Hayreddin Karaman yanlış mı demiş!başında Nur suresi 31 .ayetin emrini taşıyan bir hanıma dışarıda sigara içmek yakışıyor mu!Bırakın bu feminist ayaklarını!

  Katılmıyorum%23,08Katılıyorum%76,92
 • Ahmet karakan04 Ağustos 2017 20:52

  Hayrettin Karaman Efendi de kafayı sıyırmaya başladı herhalde.Sigaranın zararlarını başörtülü başörtüsüz diye de anlatabilirdi. Demek ki oda artık bir köşeye çekilmeli. Yada kendini yenilemeli.

  Katılmıyorum%83,33Katılıyorum%16,67
 • Boşluk sonsuz05 Ağustos 2017 15:10

  İşte sende aynı şeyi yapıyorsun

  Katılmıyorum%100,00Katılıyorum%0,00
 • İhsan Dinç06 Ağustos 2017 22:35

  Kapak gibi oldu, tokat gibi geldi ama anlayana ya da anlamak isteyene...

  Katılmıyorum%66,67Katılıyorum%33,33
 • N. GÜNEY 02 Ocak 2018 08:07

  Aynen katılıyorum

  Katılmıyorum%0Katılıyorum%0

ÇOK OKUNAN YAZARLAR