GÜNDEM

OLAY TV'nin sahibi Cavit Çağlar'dan Nevşin Mengü sorusuna yanıt: Haber yapacağız, tamamen yorumsuz olacağız, buna uymayan gider

OLAY TV'nin sahibi Cavit Çağlar, Fatih Altaylı'nın kanal ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Altaylı, OLAY TV'nin, Nevşin Mengü'nün imza atmasıyla "kesin çok muhalif bir kanal olacağı izlenimi oluştuğunu" söyledi. Çağlar, bu sözlere "Haber yapacağız, tamamen yorumsuz olacağız, buna uymayan gider" cevabını verdi.

OLAY TV'nin sahibi Cavit Çağlar'dan Nevşin Mengü sorusuna yanıt: Haber yapacağız, tamamen yorumsuz olacağız, buna uymayan gider

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, OLAY TV'yi önce sattım diyen, daha sonra satmadığını açıklayan Cavit Çağlar ile konuştu. Altaylı, Çağlar'ın kendisine “Fatihcim, Olay TV’nin yüzde 100'ü benim. Bursa’dan İstanbul’a taşıdım çünkü medyanın merkezi İstanbul. Türkiye çapında bir iş yapacaksak İstanbul’da olmak lazım" dediğini söyleyerek, konuşmalarını şöyle aktardı:

ÇAĞLAR NEDEN TV KURUYOR?

“Neredeyse 20 yıldır bankaya el konulması nedeniyle uğraşıyordum. Çok şükür 20 yılda devlete olan tüm borçlarımı ödedim. Yaklaşık 1 milyar dolar borç ödedik. Alacağımızı aldık, satacağımızı sattık. Kimseye tek kuruş borcumuz kalmadı. Benim de işim kalmadı. Şu anda yapacak işim yok. Bari medya patronluğuna döneyim dedim. İşim gücüm yok bir iş yapayım dedim. Sıkılıyordum. Zaten biliyorsun NTV’den bu işi ülke çapında iyi yapmayı da öğrenmiştik. Medyaya döneyim dedim. Başına da Nuri’ye getirdim (Çolakoğlu) çünkü NTV’yi de onunla kurmuştum. O beni bilir, ben onu. O zaman iyi de iş yapmıştık. O kuruyor. Ben de arkada duruyorum...”

NEDEN SAKLANIYOR?

“Fatihciğim o kadar işsiz gazeteci varmış ki, inanamadım. Çoğu da eski dostum. Biliyorsun beni kolay kolay hayır da diyemem kimseye. O yüzden karışmak istemedim işlere. Tüm yetki ve sorumluluk Nuri’de olsun diye.”

- “Ekrem İmamoğlu’nun televizyonu dediler ona da ses çıkarmadın.”

“Herkes her şeyi der. Sonra doğru ortaya çıkar. Ben hayatımda Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelmedim. Belki bir iki karşılaşmışızdır. Karşılaşırsak merhaba, merhaba. Tabii ki, İstanbul Belediye Başkanı olarak saygımız vardır ama tanışmayız bile.”

F. Altaylı: Başına Belediye’den Süleyman Sarılar da geçince kesin İmamoğlu’nun televizyonu oldu ama...

“Süleyman Sarılar’ı getiren Nuri Çolakoğlu. Ben de tanırım Süleyman’ı. Kanal D döneminden. Ama getiren Nuri. Nuri iyidir ama solcudur işte. Solcuları topluyor herhalde” diye kahkaha atıyor.

NASIL MUHALİF BİR KANAL OLACAK?

“Evet doğru. Ben Tayyip Bey’i severim. Tutarım. AK Partili hiç olmadım ama Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çoğu şeyi beğeniyorum. Zaten bizim muhalif bir kanal olma iddiamız yok. Bizim dürüst bir kanal olma iddiamız var. Tarafsız, dürüst, inanılır olmak istiyoruz. Hatırla NTV’nin kuruluşunu.”

NEVŞİN MENGÜ'NÜN OLAY TV İLE ANLAŞMASI

F. Altaylı: “Nevşin Mengü de gelince kesin çok muhalif bir kanal olacak izlenimi oluştu. Sonuçta bazı kesimlerin Fox Haber'e uygun gördüğü, Olay TV olmasa Sözcü TV’de başlayacak olan bir isimdi.”

“Ben bu işlere hiç karışmıyorum. Galiba orada bir İzmir dayanışması falan var. Nuri Çolakoğlu ile Nevşin’in ailesinin tanışıklığı var. Nuri getirdi. Gelen kim olursa olsun bizim prensiplere uyacak. İsimler o kadar da önemli değil, kanalın tavrı önemli. Tarafsız, bağımsız. Kanalın hiçbir konuda tavrı, bırak tavır almayı yorumu bile olmayacak. Tamamen haber yapacağız. Hiçbir tavır, tutum almayacağız. Tamamen yorumsuz olacağız. Buna uymayan gider. Yorum yapacak olan, taraf tutacak olan bizim orada olmaz. Hemen gider ya da biz yollarız. Yüzde yüz tarafsız, yüzde yüz yorumsuz olacağız.”

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar 1 yorum