GÜNDEM

Kurtuluş Tayiz'den Kılıçdaroğlu'na zor soru: Türk DEAŞ'ı projesi ne oldu?

Bir dönem hem batı medyasının hem de muhalefetin sürekli dile getirdiği bir konuydu Türk DEAŞ'ı... İddialar, Türkiye'nin 76 ilinde DEAŞ'ın militan yetiştirdiği ve Türkiye'nin de buna sessiz kalmasıydı. Kurtuluş Tayiz, gelinen noktada hem muhalefetin başındaki isim Kılıçdaroğlu'na hem de bu iddiayı ortaya atanlara sordu. Sahi "Ne oldu bu Türk DEAŞ'ı projesi?"

Kurtuluş Tayiz'den Kılıçdaroğlu'na zor soru: Türk DEAŞ'ı projesi ne oldu?

Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, bir dönem hem batı medyasının hem FETÖ'nün hem de muhalefetin ağız birliği yaptığı bir konuyu yeniden gündeme getirdi.

Batı medyasının Türkiye'yi karalamak için ürettiği "Türk DEAŞ'ı" iddialarını gündeme getiren Tayiz, muhalefete sordu "Ne oldu Türk DEAŞ'ı projesi?"

İşte o yazı:

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “IŞİD’in 76 ilde örgütlendiğini biliyoruz. Tüm bunlar olurken iktidar kanadı büyük ölçüde görmezden geldi” sözlerini işitince aklıma geldi. Yıllar önce bir üst düzey hükümet yöneticisinden dinlemiştim. El Kaide ve DEAŞ gibi bir proje terör örgütünün benzerini Türkiye’den de çıkarmak için çalışmışlar. Bir “Türk DEAŞ’ı” yani.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bahsettiği, hatta açık ettiği DEAŞ konusu bu olsa gerek. FETÖ’nün emniyet ve istihbarata hakim olduğu dönemlerde organize etmeye çalıştığı proje bir terör örgütü olarak “yerli DEAŞ” çalışması vardı. Dönüp o günlerin kayıtlarına bakıldığında bunun izleri muhakkak görülecektir. Türkiye için planlanan kaos aparatlarından biri de bu “yerli DEAŞ” olacaktı. Türkiye aleyhinde yürütülen “DEAŞ’a silah veriyor, barındırıyor, destekliyor” propagandası sebepsiz değildi nitekim. DEAŞ’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği terör saldırıları da bu kara propagandayı beslemek için az kullanılmadı.

Tabii, 15 Temmuz hain darbe girişimi başarısız olunca bu propaganda hedefine ulaşamadığı gibi, içeride üretmeye çalıştıkları “Türk DEAŞ”ı projesi de yarım kaldı. Bu proje üzerinde çalışan uzman FETÖ’cüler tası tarağı bırakıp kaçtı. Kurulan hücreler ise ele geçirildi, dağıtıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “IŞİD’in 76 ilde örgütlendiğini biliyoruz” sözleri, kendisinin de FETÖ’nün çevirdiği dolaplardan haberdar olduğuna işaret ediyor.

Fırat Kalkanı ile El Bab’da 3 bin 500 DEAŞ’lı Türkiye tarafından imha edilince uluslararası medyanın aleyhte yürüttüğü DEAŞ propagandası da işlevini kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “DEAŞ ile mücadele edilmediği” yönündeki suçlamalarına dün verdiği şu detaylı yanıt, yerli “Türk DEAŞ”ı projesinin akıbetini de anlamaya yardım edebilir: “Bugüne kadar Türkiye’ye giriş yasağı konulan DEAŞ’lıların sayısı 76 bin. Sınır dışı edilen DEAŞ’lıların sayısı 7 bin 550, hapishanelerimizde şu anda bin 149 DEAŞ’lı militan var. Suriye’deki DEAŞ kamplarından kaçıp ülkemiz tarafından yakalanan ve hapishanelere konulan DEAŞ’lı sayısı da 270.

Yazının devamı için tıklayın...

Yorumlar