GÜNDEM

Kurtuluş Tayiz, Şahin Cilo'nun nasıl Mazlum Kobani'ye dönüştüğünü yazdı

Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, 2014 yılında PKK'nın çeşitli kademelerinde yer alan terörist Şahin Cilo'nun nasıl Mazlum Kobani'ye dönüştüğünü kaleme aldı.

Kurtuluş Tayiz, Şahin Cilo'nun nasıl Mazlum Kobani'ye dönüştüğünü yazdı

Son zamanlarda en çok konuşulan isimlerden biri PKK/YPG'nin elebaşlarından Mazlum KObani kod adlı Şahin Cilo...

Barış Pınarı Harekatı ile birlikte ABD'nin sahip çıktığı Mazlum Kobani'nin yakalanması için Türkiye, kırmızı bülten çıkarttı. ABD ise azılı teröristin muhatap alınmasını ve Türkiye'nin görüşmesini istiyor. 

Peki kim bu Mazlum Kobani? Neydi neye dönüştü? 

İşte Akşam yazarı Kurtuluş Tayiz, PKK'lı terörist Şahin Cilo'nun nasıl Mazlum Kobani'ye dönüştüğünü yazdı.

"Şahin Cilo kod isimli Ferhat Abdi Şahin’in “Mazlum Kobani”ye dönüşme süreci, aslında PKK terör örgütünün, YPG/SDG ismiyle ABD ve koalisyon güçlerinin ortağı ve müttefikine dönüşmesinin de kısa özeti gibi.

Şahin Cilo, “Mazlum Kobani” olana kadar PKK’da değişik kademelerde yöneticilik yapan bir isim. Bir dönem örgütün Avrupa sorumlusu, bir dönem “Özel kuvvetler komutanı”, bir dönem “KCK Yürütme Konseyi Üyesi” olmuş. 2014’e kadar “Mazlum Kobani” isminde biri yok aslında. ABD’nin terör örgütü YPG’yle “Kobani” üzerinden işbirliği yaptığı Eylül-Ekim 2014 tarihi, Şahin Cilo’nun “Mazlum Kobani”ye dönüştüğü tarihtir. ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçleri, Ayn el Arab’da terör örgütü YPG’ye ilk askeri desteği vererek DEAŞ’ın püskürtülmesini sağladı. ‘Kobani’, ABD-YPG ortaklığının gösterildiği ilk sahnedir. Bu gösterimde Şahin Cilo “Mazlum Kobani”ye, PKK ise YPG’ye dönüştü.

Mazlum Kobani, ABD’nin PKK/YPG’yle kurduğu ilişki ve yaptığı işbirliğinin koordinasyonunu sağlayan kilit isim oldu.

Bu ismin ABD tarafından tesadüfen mi seçildiği, yoksa içerideki “bağlantılı” isimlerden biri olarak mı tercih edilip parlatıldığı üzerinde elbette çokça kafa yorulacaktır. Şimdilik bilinen Mazlum Kobani’nin sıradan biri olmadığı, kilit işlerde hep bu ismin öne çıktığı.

Abdullah Öcalan’ın 12 Eylül darbesinden önce, 1979 temmuzunda Suriye’ye kaçtığında gittiği adres Ferhat Abdi Şahin’in ailesiydi. Bu tarih, Öcalan’ın Esad ailesinin koruması altına girdiği tarihtir aynı zamanda. İçişleri Bakanlığı’nın kayıtlarına göre Ferhat Abdi Şahin, 1990 yılında PKK’ya katılıyor. 1996’ya kadar Öcalan’ın çok yakınında kaldığı belirtiliyor. 1998’de örgütün Avrupa sorumlusu iken, 28 Şubatçıların devlet adına Öcalan’a gönderdiği “ateşkes mektupları” ona teslim ediliyor. Öcalan’ın sorgu ve mahkeme ifadelerinde, söz konusu mektupların Ferhat Abdi Şahin üzerinden geldiği aktarılıyor."

Yazının tamamı için tıklayın...

Yorumlar