GÜNDEM

Ahmet Hakan: Erol Mütercimler yalnız değildir, fazlasıyla kalabalıktır...

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Erol Mütercimler'in İmam Hatiplerle ilgili sözlerine ilişkin "bir İmam Hatipli olarak" neler düşündüğünü yazdı.

Ahmet Hakan: Erol Mütercimler yalnız değildir, fazlasıyla kalabalıktır...

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Erol Mütercimler, katıldığı TV programında gündemdeki çocuk istismarı konusu tartışılırken İmam Hatip liselerine yönelik çirkin ithamlarda bulundu. Mütercimler "İmam hatiplerden mezun olanlar karşımıza sahtekar, cinsi sapık olarak çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Tepkiler çığ gibi büyürken, bunları suç duyuruları takip etti. Hürriyer gazetesi yazarı Ahmet Hakan da Erol Mütercimler'in İmam Hatiplerle ilgili sözlerine ilişkin "bir İmam Hatipli olarak" neler düşündüğünü yazdı:

UZAKTAN MEDENİ GÖRÜNÜRLER

Erol Mütercimler ve onun gibiler, uzaktan bakıldığında... Her türlü genellemeyi çok ayıp sayan aşırı medeni, aşırı kültürlü insanlarmış izlenimi verirler. Fakat biraz yakınlarına sokulduğunuzda... “Bu imam hatiplerin alayı sapık abi ya... Bu imam hatiplerin alayı sahtekâr abi ya...” falan diye konuşan bir hırtlık içinde debelendiklerini fark edersiniz.  Söz konusu imam hatip olunca...

Genelleme yapmak, medeniyetlerinden hiçbir şey eksiltmez Erol Mütercimler’gillerin... Hiç ayıplanmazlar kendi mahalleleri tarafından. Ne ayıplanması! “Doğru dedin abim doğru dedin” diye sırtları sıvazlanır. Kirli zihinlerinden geçirdiklerini kamu önünde dile getirmeyecek denli kurnazlıkları vardır tabii.

Ama bazen bir anlık dalgınlığa kapıldıkları da olur. Ve kamu huzurunda kirli zihinlerinden geçirdiklerini ortaya döküverirler. Sonuç? İçinde bolca mırın kırın geçen bir özürle olayı kolayca savuştururlar. Kendi mahallelerinden bir tek kişi bile çıkıp da... “Yahu Erol, bu yaptığın nedir ya? Sen güya medeni adamsın... Güya okumuşsun... Güya kültürlüsün... Böyle genellemeler yapmak sana hiç yakışıyor mu? Yuh artık yani...” demez. Onlar da böyle şeyler işitmeyeceklerine duydukları sonsuz güvenle ekranlarda ahkâm kesmeye devam ederler. Olayın sağlamasını yapmak için tek bir soru soracağım: Bu aşağılık genellemeyi Erol Mütercimler değil de sıradan bir hacı dayı yapsaydı... Bu aşağılık genellemenin muhatabı imam hatip değil de şöyle janjanlı bir mektep olsaydı... Nasıl tepkiler çıkardı ortaya?

Sözün özü şudur: Erol Mütercimler yalnız değildir. Fazlasıyla kalabalıktır.

Yorumlar 2 yorum