GÜNDEM

Uğur Dündar SBK’nın uçağının renginin neden siyah olduğunu açıkladı!

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, Sezgin Baran Korkmaz’a ait siyah uçakla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Dündar, “Hem kara para aklama hem de uyuşturucu trafiğine yardım suçu var. Türkiye Cumhuriyeti’ni de maalesef zor durumda bırakabilir” ifadelerini kullandı.

Uğur Dündar, firari olduğu Avusturya'da ABD'nin talebiyle ‘kara para aklama' suçundan tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'a ait TC-YYA kanat kod numaralı uçakla, ABD’nin uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasında bulunduğu Tareck Al Aissami’nin, kara para suçlamasıyla aranan kişilerin finansörlüğüyle Türkiye’ye geldiğini açıkladı.

“ABD’NİN EN ÇOK ARADIĞI 10 KİŞİ ARASINDA”

Gazeteci Uğur Dündar, Venezuela'da başkan yardımcılığı yapan ve petrol bakanlığı yapan Tareck Al Aissami ile ilgili, “Orta Doğu kökenli Venezuela vatandaşı olan, şu anda petrol bakanlığı gibi Venezuela toplumunun bütün ekonomik umutlarını bağladığı bakanlığı yöneten bu kişi de uyuşturucu madde kaçakçılığı ve Amerikan ambargosunu delme, kara para suçlamasıyla Amerika'nın 2017'den beri en çok aranan 10 kişi arasında yer alan bir isim. Bu kişi Sezgin Baran Korkmaz'a ait bulunan uçakla 2019 yılında Türkiye'ye geliyor. Bu yolculuğu yine Amerika'nın kara para trafiğinden dolayı aradığı 2 kişi finanse ediyor. Türkiye'de bir ay kalıyor ilk gelişinde. O kişiden birinin adı Leon Maal. Tıpkı Reza Zarrab gibi Türkiye'den dönüşünde Miami'de yakalanıyor” diye konuştu.

NEDEN SİYAHA BOYANDI?

Sezgin Baran Korkmaz'ın sahibi olduğu uçağın neden siyah olduğuna dair açıklama yapan Dündar, “Uçaklar genellikle beyaz renktedir. Beyaz renkte olmasının nedeni çiziklerin ve çatlakların çok net bir şekilde gözükmesini sağlar. Beyaz renk, uçağın burnundaki elektronik aletlerin yoğun olarak bulunduğu kısmın fazla ısınmasını engeller. Siyah, onu artırır. Hem gövdeyi hem de burunu ısıtır. Ne için siyahı tercih etmiş? Herhalde kendisinin çok özel bir uçağa sahip olduğunu anlatabilmek açısından, etrafa bir nevi itibar ve zenginlik gösterisi verebilmek için. Bu uçak 55 milyon dolara alınmış. Kıtalar arası uçuş yapabilecek kapasitede. Gizemli bir hava verebilmek için boyandığını tahmin ediyorum” dedi.

Yorumlar 1 yorum