TELEVİZYON

EYT'lilerin vebali Yaşar Okuyan'ın mı?

Yaşar Okuyan, emeklilik yaşının yükseltilmesiyle ilgili yasanın kendi döneminde çıktığını söyleyerek dünyanın hiçbir yerinde 43 yaşında emekli olmadığını söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu'na da sahip çıkan Okuyan'a gazeteci Zafer Şahin'in sorduğu soru ise stüdyoda gerginliğe neden oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşan Okuyan, EYT'lilerin itiraz ettikleri yasal düzenlemenin bakanlığı döneminde çıkarıldığını ve bütün siyasi sorumluluğun da kendisine ait olduğunu söyledi. SGK'yı Kemal Kılıçdaroğlu'nun değil siyasetin batırdığını da ifade eden Okuyan, o dönemde Kılıçdaroğlu'na yönelik yürütülen Neşter Operasyonunun da ihalesiz alımlarla ilgili olduğunu açıkladı.

EYT'liler bu kez CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölge'de tartışıldı. İnternet Haber Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık, EYT'lilerle ilgili düzenlemenin dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan tarafından çıkarıldığını söyledi. Okuyan ile görüştüğünü ve bu konudaki siyasi sorumluluğu kabul ettiğini söyleyen Özışık, konunun Beştepe tarafından enine boyuna incelendiğini; ancak ekonomik gerekçelerle böyle bir düzenlemenin mümkün olmadığı kanaatine varıldığını açıkladı.

Okuyan: Tüm siyasi sorumluluk bana ait

Hadi Özışık'ın bu açıklamaları sonrası programa telefonla katılan Yaşar Okuyan, dünyanın hiç bir yerinde 38-43 yaşında emekli olmadığını söyledi. İlahi tesadüf olarak her seçim döneminde emeklilikle ilgili bu meselelerin gündeme geldiğini ifade eden Okuyan, Demirel'in popülist bir yaklaşımla emeklilik yaşını düşürdüğünü kendi bakanlığı döneminde de bu yaş aralığının yukarıya çekildiğini söyledi. Okuyan, bu yasal düzenlemeyle ilgili tüm siyasi sorumluluğun kendisine ait olduğunu ifade etti.

Yorumlar