DİZİ DÜNYASI

Barbaros'tan ilk fragman geldi! Fragmandaki hatalar gündem oldu!

TRT 1’in heyecanla beklenen yeni dizisi Barbaroslar’dan sürpriz bir fragman yayınlandı. Dizinin fragmanında yapılan hatalar ise sosyal medyanın gündemine oturdu.

Başrollerini Engin Altan Düzyatan, Ulaş Tuna Astepe, Yetkin Dikinciler ve Caner Topçu'nun paylaştığı TRT 1’in yeni dizisi Barbaroslar’ın merakla beklenen ilk tanıtımı nihayet yayınlandı. Akdeniz’i Türk gölü haline getiren kahramanların hikayesini Barbaroslar, sonbaharda TRT ekranlarında olacak.

En son TRT1 ekranlarında Diriliş Ertuğrul dizisinde başrol oynayan Engin Altan Düzyatan, Barbaros Hayrettin Paşa'nın ağabeyi olan Oruç Reis'i canlandıracak. Dizide Barbaros Hayrettin Paşa'yı ise Ulaş Tuna Astepe canlandıracak.

Dizideki hatalar gündem oldu

Tarih dizisinin ilk fragmanındaki hatayı ise Tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan Twitter hesabından paylaştı. “Adamları yelkenliye bindirmişler, dakika 1 hata 1” diyen Gürkan, o dönemde gemilerin kürekle çekildiğini aktardı.

Gürkan’ın paylaşımları şöyle: “Yanda toplar. Herhalde 1680'lerde falanız. Bravo :) Kadırga ne, kalyon ne, gemilerde topların sayısı ne zaman arttı vs. Hadi okumuyorsunuz Youtube'da da anlattık 600.000 kişi izledi daha hala böyle yanlışlar.

O dönemde Akdeniz'deki korsan gemileri kadırgaydı ve kayık gibi gemilerdi. Kürekliydi bunlar, 100 150 kürekçisi vardı. Top sadece önündeydi ve bir kere ateşlenirdi Borda edilirdi uzaktan top atışı değil. Yani denizde başkasının gemisine atlayıp öldürmeye çalışıyorsunuz.”

Yorumlar