RÖPORTAJ

Yürek yakan kareyi çeken muhabir anlattı: Keşke çekmemiş olsaydım

Kıyıya vuran çocuk fotoğrafını çekerek tüm dünyada ses getiren DHA muhabiri Nilüfer Demir, o anları anlattı...

Yürek yakan kareyi çeken muhabir anlattı: Keşke çekmemiş olsaydım
Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy Adası'na geçmeye çalışırken teknelerinin batması sonucu hayatını kaybeden 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin yürekleri sızlatan fotoğrafını çeken DHA muhabiri Nilüfer Demir, o anları anlattı.

Hürriyet Kelebek'ten Cengiz Semercioğlu'nun sorularını yanıtlayan Demir, "Keşke Suriye'de bu savaş ve mülteci dramı yaşanmamış olsaydı. Ve ben de bu fotoğrafı çekmemiş olsaydım" dedi.

İşte, o röportaj:

* Bu fotoğrafı ne zaman çektin Nilüfer?

- Çarşamba sabahı saat 06.30'da Akyarlar'da çektim.

* O saatte orada ne yapıyordun? Haber alıp da mı gittin?

- Hayır, haber alıp gitmedim. Zaten sürekli nöbetteyiz. Suriyeli mültecileri sürekli takip ettiğimiz noktalardan biriydi orası. Çarşamba gecesi de nöbet bendeydi ve sabah bu manzarayla karşılaştım.

* Sen geldiğinde jandarma var mıydı?

- Hayır. Ben geldikten 3-5 dakika sonra jandarma geldi.

* Fotoğrafı çekerken ne hissettin?

- Çocuk olması, çok daha farklı bir duygu uyandırdı bende...

* Daha önce de cansız çocuk bedenleri çekmiş miydin?

- Evet, çok ölmüş insan fotoğrafı çektim. Trafik kazalarında parçalanmış bedenleri çektim. Çocuklar da çektim... Ama bu hepsinden farklıydı.

* Ne düşündün fotoğrafı çekerken?

- Sahilde üzerinde kıyafetleri, cansız bedeniyle yatıyordu. Onun için yapabileceğim hiçbir şey yoktu. Onun için yapabileceğim en iyi şey, çekeceğim fotoğraflarla cansız bedeninin çığlığını bütün dünyaya duyurabilmekti.

* Çektiğin bu kare dünya medyasında yer aldı. Gördüğüm kadarıyla telefonların da susmuyor.

- Evet, dünden beri Türkiye ve dünya medyasından konuyla ilgili telefonlar geliyor. İzlenimlerimi, duygularımı öğrenmeye çalışıyorlar.

* Daha önce bu kadar ses getiren bir fotoğrafın olmamıştı herhalde...

- Hayır, olmamıştı. Keşke bu da olmasaydı. Keşke Suriye'de bu savaş ve mülteci dramı da yaşanmasaydı. Ve ben de bu fotoğrafı çekmemiş olsaydım. Ama belki çektiğim bu fotoğrafla Suriyeli mültecilere bir parça yardımım olur. Onların sorunları, dünya gündemine daha fazla gelir.