GÜNDEM

Yeni Şafak yazarından kritik 'medya' çıkışı: Ahlaksızsınız

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, "Hükümet tuhaf bir medya oluşturdu" dedi.

Yeni Şafak yazarından kritik 'medya' çıkışı: Ahlaksızsınız

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık, AK Parti’nin “kültür iktidarını”neden kuramadığını araştırmak için bir dosya oluşturdu.

Dosyanın ilk bölümü için konuşan Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan ise, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"Türkiye’de hala batıda üretilen posası çıkmış kültür berbat bir şekilde tüketiliyor” ifadelerini kullanan Kaplan, ünlü Rus yönetmen Andrey Tarkovski’den de bahsetti. 

“Sinemanın dâhisi” dediği Tarkovski’nin Stalker filmini anlatan Kaplan, şunları söyledi:

“Tarkovski bu filmi çekerken nereye gönderi yapıyor? Nereden besleniyor? Bunun cevabını kim verdi? Bu ülkede sinemayla uğraşan bir sürü mal var. Körkütük ezberci, saplantılı batıperest tipler. Stalker Mantıku’t Tayr’ın uyarlamasıdır ama kimse bilmez. Türkiye’de sinemayla uğraşan bir yığın malın hiçbiri bilmez. Bu adam bu işi nasıl yaptı? Sovyet döneminde yaşadı, bütün kapılar kapalı, zihinler kör, bir taraftan zorba rejimle mücadele ediyor diğer taraftan dünyaya açılmaya çalışıyor bir taraftan da film dilini dönüştürüyor. Nasıl oldu da bu adam Mantıku’t Tayr’a ulaştı? Bu adam gitti Arapça öğrendi.”

"TRT'NİN ÖNÜNDEN GEÇEMEZDİK"

Güzel sanatlarda sinema eğitimi aldığı dönemi anlatan Kaplan, o dönem İslamcı bir öğrenci olarak okulda tek başına kaldığını söyleyerek, hocalarının kendisine “Buraya gelen dinciler bir hafta dayanamadı sen ne yaptın da hala buradasın” diye çıkıştığını belirtti.

Kaplan, “Gençliğimizde TRT’nin önünden geçemezdik. İçeri girsek 'gerici, yobaz' diye kaldırıp atacaklar diye korkardık” derken, “Aynı şeyi şimdi muhafazakar kesimler sol-seküler kesimlere yapıyorsa bu da iğrenç bir şey. Medyadaki düzen kötü bir düzen. Bize yakışmayacak ilişki biçimleri var” dedi.

"PESPAYE TİPLER..."

Kaplan medya düzeni hakkında da kritik bir çıkış yaparak, AK Parti'nin tuhaf bir medya oluşturduğundan bahsetti. Kaplan, şunları söyledi:

"Hükümet biraz fazla geriyor ve bence bunu yaparak çok yanlış yapıyor. İslam’ın daha kuşatıcı dünyasını, duyargalarını harekete geçirerek toplumun bütün kesimlerini tek hedefe sürükleyebilir. Bunu başaramadı. Hükümet tuhaf bir medya oluşturdu. O medya da 'biz ve onlar' dilini kabalaştırdı ve ilkelleştirdi. Buradan da sadece kendi çıkarlarını düşünen sığ şebekeler ve bu şebekelerin şebekleri türedi. Pespaye tipler. Ahlaksızsınız siz.”

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar