MEDYA KÖŞESİ

Yeni Şafak yazarı Muhammed filmine ateş püskürdü

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, hem Hz. Muhammed’in hayatını anlatan 'Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi' filmini hem de Diyanet İşleri Başkanlığı'nı eleştirdi.

Yeni Şafak yazarı Muhammed filmine ateş püskürdü

Yusuf Kaplan, Yeni Şafak gazetesindeki “Hz. Peygamber’in filmini yapmak cinayettir!” başlıklı bugünkü yazısında, “Yazının sonunda söyleyeceğim şeyi başında söyleyeyim” diyerek şunları kaleme aldı:

“İranlı / Şiî yönetmen Mecîdî'nin Hz. Peygamber'le (sav) ilgili filmi, ne kadar etkileyici olursa olsun, sonuçta Hz. Peygamber'i (sav), İslâm'ın adım adım kurulduğu, teşekkül ettiği, şekillendiği dünyayı, duyarlıkları, ilkeleri, akîdeyi heretik Şiî duyarlıklarla anlatan, büyük sahabileri gözardı eden, Peygamber şuurunu ve dolayısıyla İslâm kavrayışını Şiî duyarlıklar üzerinden silbaştan tarif ederek, Ehl-i Sünnet ana caddeyi yerle bir edecek son derece tehlikeli bir film.”

“FETVA VEREN HERKES VEBALDEDİR”

“Hz. Peygamber'le (sav) ilgili yapılan bir film hakkında lehte veya aleyhte hüküm verecek kişilerin, dünyanın en iyi İslâmî âlimi olması yetmez; sinemanın dünyasını, estetiğini, dilini, dilin nasıl kurulduğunu çok iyi bilmesi gerekir” diyen Yusuf Kaplan, filmin Türkiye’de yayımlanmasına izin veren Diyanet’e şöyle mesaj gönderdi: 

“Başka bir ifadeyle, sinemadan zırnık kadar anlamayan (dolayısıyla hakkında hüküm verilecek bir meseleyi, mevzuyu bihakkın bilmeyen) din adamlarının, âlimlerin bir filme izin verme ya da vermeme yetkisi yoktur. Sinemadan anlamayan bir din adamının bir film hakkında hüküm veya fetva vermesi hem kabul edilemez hem de tehlikelidir.

Bu projeye su taşıyan, bu filme onay veya fetva veren herkes vebaldedir ve bunun vebali çok ağırdır. Bunun bedelini gelecek kuşaklar çok ağır ödeyecektir. Benden hatırlatması... Vesselam.”

Yorumlar 3 yorum