GÜNDEM

Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk'ten 'varlık vergisi' önerisi! 'Zenginden alıp fakire verin!'

Bugünkü yazısında alt gelir grubundaki vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntılardan bahseden Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk, iktidara varlık vergisi önererek 'Zenginden alıp fakire verin' çağrısında bulundu.

Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk'ten 'varlık vergisi' önerisi! 'Zenginden alıp fakire verin!'

Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk, pandemi nedeniyle ekonomik olarak zorluk yaşayan vatandaşlara değindi. “Gelir adaletsiziği” yüzünden, büyüme ve ekonomideki bu canlılık alt gelir grubundaki insanlarımıza yansımıyor" diyen Öztürk, iktidara "Zenginden alın, fakire verin!" çağrısında bulundu.

İşte Hasan Öztürk'ün yazısından ilgili bölüm:

Yazının üzerinden 4.5 ay geçti. Pandemi kısıtlamaları neredeyse tamamen kalktı. 2 yıla yakın kısıntı çeken sektörler bir nebze nefes aldı.

Ama, dar gelirlinin, gündelikçilerin, fakir fukaranın sıkıntıları azalmadı. Bugünlerde “fahiş fiyat artışı” üzerinden dar gelirliler, ücretliler büyük sıkıntı çekiyor.

Buna mukabil, tam da pandemi döneminde ihracatta rekor üzerine rekor kırıyoruz. 215 milyar dolarlık bir hedef yakalanmış görünüyor.

Bu yıl büyüme rekoru da kıracağız öyle görünüyor. Bazı sektörlerimiz bırakın daralmayı, büyüdükçe büyüyor.

Hükümetin doğru adımları ve hazırlığı sayesinde, dünya ölçeğinde pandemiyi en az zararla atlatan ülkelerden biri olacağız. Yine pandemi sürecinden büyüme ve sıçramayla çıkacağız.

Bunların tamamı, ekonomik göstergeler açısından olağan üstü değerli, önemli gelişmeler.

Ne var ki “gelir adaletsiziği” yüzünden, büyüme ve ekonomideki bu canlılık alt gelir grubundaki insanlarımıza yansımıyor.

O yüzden bugün 4.5 ay önce yaptığımız öneriyi bir adım daha ileri götürerek öneride bulunmak istiyoruz.

Zenginden alın, fakire verin..!

SERVET SAHİPLERİNE GEÇİCİ SÜRELİ EK VERGİ

Nasıl, 1999 yılında yaşadığımız deprem sonrası ekonomik kayıplarımızı azaltmak için, “Özel İletişim Vergisi” adı altında bir vergi konmuşsa…

Ona benzer ve kesinlikle ücretlilerin dışarıda tutulacağı örneğin ihracatçılara, sermaye gruplarına, büyük sanayicilere ve bu dönemde servetine servet katanlara belli bir dönem için “ek vergi” getirilmesini öneriyorum.

Bu verginin tamamının alt gelir grubuna aktarılmasını öneriyorum.

Zor mu? İmkansız mı?

Ya da “Kazandığım parayı neden bir başkasıyla paylaşayım” diyen zenginlerimize, yazının başında bahsettiğim zeytin üreticisi iş insanının “Hep ben kazanayım diye bakmazsak… Birlikte kazanalım dersek. Birlikte kazanırsak, hep birlikte iyi oluruz. İşlerimiz iyi olur” cümlelerini hatırlatıyorum.

Gelir adaletsizliği yüzünden sıkıntı çekenlerimizin elinden tutmazsak, yarın bir gün toplumsal barışı bozulmuş bir Türkiye’de hiç kimse rahat edemez.

Birlikte kazanırsak birlikte iyi oluruz, birlikte büyür, birlikte mutlu oluruz!

Burada, devletin oyun kurucu olarak çok daha güçlü rol almasını bekliyoruz. Pandemi ile birlikte bir kez daha ortaya çıktı ki, liberal ekonomi adaletli, hakkaniyetli paylaşımı engelliyor. Bu yüzden devletin, ekonomide regülatör olarak daha fazla öne çıkması gerekiyor.

Yanılıyor muyum?

Yazının tamamını okumak için tıklayın...

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar