KULİS

Yeni bir ittifak mı doğuyor? İYİ Parti AK Parti ile buzları eritiyor

Kulislerin değişmez isimlerinden Abdulkadir Selvi, İYİ Parti'den gelen sinyaller üzerine AK Parti ile buzların eridiğini ve CHP ile HDP'ye karşı tavır nedeniyle yol ayrımına gelebileceklerini açıkladı. Akıllarda ise tek bir soru var: Yeni bir ittifak mümkün mü?

Yeni bir ittifak mı doğuyor? İYİ Parti AK Parti ile buzları eritiyor

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in 30 Ağustos resepsiyonunda Cumhurbaşkanı ile tokalaşması ve sohbet etmesi, bunun yanında HDP konusunda CHP'ye uyarı niteliğindeki açıklamalar yeni bir ittifak ihtimallerini canlandırdı. 

Konuyu ele alan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, son açıklamaları ve kulisleri değerlendirerek İYİ Parti ve AK Parti arasındaki buzların eridiğini belirtti. 

İşte Selvi'nin o yazısı:

HER şey 30 Ağustos resepsiyonunda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tokalaşması ile başladı.

Bir tokalaşma üzerinden ittifak senaryoları yazılmasını doğru bulmam. Ayrıca Akşener de ne konuşulduğunu açıkladı. Ama iki liderin sıcak bir şekilde tokalaşmasından aralarındaki buzların eridiği sonucu çıktı.

Bir süredir İYİ Parti cephesinden farklı sinyaller gelmeye başladı. İlk işareti İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu vermişti. Ardından Meral Akşener’in “CHP ile HDP arasında bir ilişki var mıdır ben bilmiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu ile bu konuda bir konuşmamız olmadı. Sayın Kılıçdaroğlu bize ‘HDP artı Saadet gitmek istiyoruz’ der, biz o zaman fikrimizi ‘Hayır’ olarak söyleriz. Çünkü HDP’nin PKK ile olan iletişimi bizim hoş karşılayacağımız bir şey değildir” sözleri geldi.

Bu durumda CHP ile İYİ Parti arasına HDP girdi diyebilir miyiz? Diyebiliriz. Peki “Millet ittifakı çatırdıyor” ya da “İYİ Parti, AK Parti’ye göz kırptı” şeklinde değerlendirmeler yapabilir miyiz? Bu aşamada çok ileri bir yorum olur. Ama HDP ile CHP arasındaki ilişkiden dolayı İYİ Parti’de bir rahatsızlık yaşandığı belli. Eğer bir gün millet ittifakı yıkılırsa, bunun HDP ile CHP arasındaki ilişkiden dolayı olacağını söyleyebilirim. Çünkü İYİ Parti, HDP’yi “kırmızı çizgi” olarak görüyor.

İYİ PARTİ İLE CHP’NİN ARASINA HDP GİRDİ

Bu gelişmeler üzerine İYİ Parti cephesine baktım.

“HDP bizim kırmızı çizgimiz. CHP, HDP ile işbirliği yapıyoruz dedi mi bizim için millet ittifakı bitmiştir. HDP ile bir araya gelmemiz söz konusu değil” yanıtını aldım. Ben Kılıçdaroğlu’nun “HDP ile işbirliği yapıyoruz” diyeceğini sanmıyorum. HDP yine görünmez ortak olacak. Buna rağmen yine de İYİ Parti ile AK Parti arasında bir işbirliği olabilir mi sorusuna cevap aradım. İklimin biraz değiştiğini fark ettim. İYİ Parti’de AK Parti’ye karşı bir yumuşama dikkatimi çekti.

İYİ Parti yöneticilerinden gelen “Biz CHP ile seçimler için millet ittifakı yaptık. Seçim bitti, ittifak da bitti. Fiilen biten millet ittifakı devam ediyor şeklindeki bir anlayışı yanlış bulmuyoruz” değerlendirmesini AK Parti’ye kapıyı aralama olarak gördüm.

HÜKÜMETE GİRMEK Mİ?

Meral Akşener, AK Parti’nin parlamenter sisteme dönmek üzere bir Anayasa değişikliği gündeme getirmesi durumunda destekleyeceklerini açıkladı. Ama benim konuştuklarım onun bir adım ötesiydi. Aktarıyorum: “Erdoğan erken seçime gitmemek ve 2023’e kadar ülkeyi yönetmek için yeni bir hükümet yapısı oluşturur, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’den bakanlar atarsa içinde yer alabiliriz.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın...

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar