GÜNDEM

Yeni Akit yazarından Cübbeli'ye 'nas' çıkışı! "Haram hayattan uzaklaşmak için..."

'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile Akit yazarı Ali Karahasanoğlu arasında tartışma alevlendi.

Yeni Akit yazarından Cübbeli'ye 'nas' çıkışı! "Haram hayattan uzaklaşmak için..."

Akit Gazetesi yazarı Ali Karahasanoğlu ile 'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü arasında başlayan polemik hız kesmeden devam ediyor. Önceki yazısında, Cübbeli Ahmet'in Fatih Altaylı ile sohbetini ve sözlerini eleştiren Karahasanoğlu "Okurlarımızla hasbihal" başlıklı yeni yazısında ise kendisine gelen tepkilere cevap verdi.

"Türkiye Cumhuriyeti İslâm ülkesi değil" sözleri ve "faiz" üzerinden tartışmaya giren Karahasanoğlu şunları yazdı:

 O zaman soru hem okuruma hem Ahmet Mahmut Ünlü’ye: “Biz şu an haram hayatı tercih edip, ondan uzaklaşmak için hiçbir gayret göstermeyelim mi?”

 Öyle ya.. Sizin çözümünüz ne? Faizi 18’den 16’ya, 15’e indirmekle nas’daki hükmü hayata geçirme noktasında bir çaba göstermiş olmaz isek. % 18 de %15 de aynı derecede haram ise.. Ve birbirinden hiç farkı yok ise.. Faizi birilerinin istediği gibi % 25’lere, bir ayette belirtildiği gibi “kat kat oran”lara mı çıkaralım? O uygulama, İslam’a daha mı uygun! Veya bugünkü faizi indirme gayretinin, faizi % 25’lere çıkarma uygulaması arasında, hiçbir olumsuzluk anlamında farkı yok mu? Türkiye Cumhuriyeti İslam ülkesi değil diye, günahlar serbest mi oluyor? Namaz kılmayacak mıyız, oruç tutmayacak mıyız, iyilik için yarışmayacak mıyız? Ki, “Türkiye İslam ülkesi değil” sözü ile dini yaşama noktasında bir gayret, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor!

 "ALGI OPERASYONU"

 Bir okurunun "Sayın Ali Bey, söz konusu yazıyı tekrar tekrar okudum. İnceden bir dalga geçme olmakla birlikte bu katiyen nass ile alakalı değil. Nass nass diyerek nass’ın içinin nasıl boşaltıldığı ile ilgili.” eleştirisini paylaşan Karahasanoğlu yazısını şöyle bitirdi:

 "Kusura bakmayın, kimseyi itham etmeden, söyleyeyim: “Laikçiler de İmam hatiplerin içi boşaltıldı. Biz daha kaliteli imam hatipler açacağız’ diyerek, 8 yıl kesintisiz eğitimi getirdiler. Yine bazı ilahiyatçılar, ‘İslam’ın içi boşaltılıyor. İslam’ın özü başörtü, namaz değildir’ dediler.. Sonlarını biliyoruz.. Bugün hangi alandaki uygulamalarla, hangi nass’ın içi boşaltılmış, somut örnek isterim. Dünden daha kötü olan ne var, söylenmesi gerekir. Söylenmez ise, “Yaşar Nuri Öztürk usulü bir algı operasyonu yürütülüyor” derim.. Tüm okurlarımıza cevap veremedim. Ama özellikle eleştiri yöneltenleri size aktardım. Hoşça kalınız."

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar