KİTAPLIK

Yayıncılar Birliğinden Timaş'a penguen desteği

Timaş Yayınları'nın yayımlamış olduğu 'Paytak Penguenler' isimli kitapla ilgili medyada yer alan asılsız haberlere tepkiler sürüyor.

Yayıncılar Birliğinden Timaş'a penguen desteği
GAZETECİLER.COM -Timaş Yayınları'nın yayımlamış olduğu 'Paytak Penguenler' isimli kitapla ilgili medyada yer alan asılsız haberlere tepkiler sürüyor.

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Doğru, yaptığı açıklamada, Paytak Penguenler isimli eserde kitaptaki penguenlerin başörtülü bir şekilde çizilmediği, orijinalinden eksiksiz bir şekilde ve aynı görsellerle Türkçe'ye çevrildiğinin ortaya çıktığını belirtti.

Haberi yapan gazetecinin araştırma ve haberi kaynağından doğrulatma sorumluluklarını yerine getirmediğini vurgulayan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Doğru, asparagas ve yalan haber üretme çabasının endişe verici olduğunu vurguladı.

12 Mart Muhtırası'nın yıldönümünde ortaya atılan asılsız haberin, hafızalarımızdan silmek istediğimiz siyasi ve sosyal baskıları yeniden akıllara getirdiğine dikkati çeken Doğru, açıklamasında şunları kaydetti:

"Haberin metninde ve başlığında yer alan "Penguene Bile Başörtüsü Takmak" söyleminin, okuru "yok artık!" dedirtmeye yönlendirme ve popüler deyişiyle "mahalle baskısına" bir gönderme yaparak siyasal rövanş alma maksadını taşıdığı gözükmektedir. Bu, düpedüz siyasal emeller için gerçeğin saptırılmasıdır.

Birilerinin kendi bedenleri üzerindeki düşünce ve inançlarından kaynaklanan tasarruflarını bu şekilde bir haber üreterek ortaya sürmek; hem yaygın inanç uygulamalarını ötekileştirerek, o inanca sahip olan ve yaşantısını inançlarına göre dizayn eden insanlara bir saygısızlık, hem de hiçbir gerçekliği olmayan bu haberi sunuş şekliyle Timaş Yayınları üzerinden o insanları hedef göstermek ve suni bir çatışma ortamı yaratmak olarak değerlendirilmelidir.

2006 yılında Damla Yayınevi de benzer bir kasıtlı haberle itham edilmiş ve o haberlerin de asılsız olduğu sonradan kamuoyunca takdir edilmişti. 12 Mart günü ortaya atılan bu yeni haber, hafızalarımızdan silmek istediğimiz siyasi ve sosyal baskıları yeniden akıllara getirmiştir.

Gelişmeleri kaygıyla takip ediyor, ne basın etiği ne de hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan bu haberle ilgili gerekli düzeltme ve düzenlemelerin acilen yapılması mecburiyetini kamuoyunun takdirine sunuyoruz."

ÇOK OKUNANLAR