MEDYA KÖŞESİ

Yaş sonrası istifalar iktidara yakın medyayı ikiye böldü!

YAŞ toplantısının ardından gelen istifalar hükümete yakın medyada da tartışma yarattı. Ardan Zentürk durumu kritik görürken Mahmut Övür istifaların kişisel olmaktan öteye geçmediğini savundu.

Yaş sonrası istifalar iktidara yakın medyayı ikiye böldü!

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ardından 5 generalin emeklilik dilekçesi vererek TSK’dan ayrılma talebinde bulundukları iddia edilmişti. 

YAŞ toplantısının ardından gelen istifalar iktidara yakın medyada da tartışma yarattı. Köşe yazarları istifaları değerlendirirken görüşler ikiye ayrıldı. 

Star yazarı Ardan Zentürk ve Sabah yazarı Mahmut Övür bugün iki farklı pencereden değerlendirdi istifaları. Biz de iki yazarın köşesinden alıntılar yaptık. 

Okuyup siz karar verin, hangisi haklı?

ARDAN ZENTÜRK: ORDUYU SARSABİLİR!

Star gazetesi yazarı Ardan Zentürk “YAŞ’taki sistem orduyu sarsabilir, aman!” başlıklı yazısında, “Son sözü baştan söyleyeyim: Başkan Erdoğan’ın, Yüksek Askeri Şura’yı (YAŞ) ‘sivil kontrolüne’ alması son derece tutarlı, demokratik, hatta olması gerekenin gecikmeli gerçekleşmesidir” ifadelerini kullandı.

Ardan Zentürk “YAŞ, günümüzde 7 sivil (başkan yardımcısı ve 6 bakan) 4 asker (genelkurmay başkanı ve 3 kuvvet komutanı) oluşuyor, kararlar da salt çoğunlukla alınıyor” diyerek şöyle devam etti:  

“Bu, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) terfi ve atamaların esas olarak siyasi otorite tarafından gerçekleştirilmesi demektir. Bu yıl yaşanılan tartışmalar, askerlerin uzmanlık alanlarına ilişkin fikir ve önerilerinin, ordu içindeki yetenek ve göreve bağlılık değerlendirmelerinin gölgede kaldığı yönündedir. Öne çıkarılan örnekler, önemlidir, ankesör soruşturması süren bir albayın terfi etmesi buna karşılık FETÖ ile mücadelede olağanüstü hizmetleri olmuş bir amiralin ise görev süresi dolmadan ‘general kadrosunu azaltıyoruz’ denilerek emekli edilmesi gibi…”

“SİVİL ÇOĞUNLUK-ASKER UZMANLIĞI”

“YAŞ’a bir orgeneralin daha üye olması ve kararların nitelikli çoğunlukla alınmasının, meseleyi çözeceğine inanıyorum” önerisinde bulunan Zentürk şunları yazdı:

“12 kişilik YAŞ üyelerinin 2/3’ünün onayı yani 8 ‘evet’ oyu, hem sivil otoritenin gücünü hem de bazı kritik atama ve terfilerde siviller ile askerlerin uzman görüşünün bir noktada uzlaşmasını sağlayacaktır.  Yapıcı önerisi olmayan tartışmalardan uzak durmak, memleketin yaşadığı bu kritik dönemde önemli…

Ordu üzerinden tartışma devşirmeyi kabul etmek mümkün değil.

Bu yıl yaşadığımız gelişmeler, beka mücadelemizin ana cephesini üstlenmiş olan TSK bünyesinde tartışmalardan kaynaklanan savrulmalara ve –Allah korusun- çürümelere yol açabilir, zamana bırakılacak bir durum değildir.”

MAHMUT ÖVÜR: İSTİFALAR KİŞİSEL, TÜRKİYE NORMALLEŞİYOR

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür ise “İstifalar ve orduda normalleşme” başlıklı yazısında, “Türkiye, dikkatini İdlib'e, Fırat'ın doğusuna ve Akdeniz'e yöneltirken birileri de harıl harıl bazı generallerin istifasını öne çıkartıyor. Bu istifaları kimileri İdlib'de Türkiye'nin izlediği siyasete, kimileri liyakate bağlarken, kimileri de ağızlarındaki baklayı çıkartarak asıl dertleri olan ‘TSK'da yaşanan sessiz ama etkili reforma’ bağlıyor ve onu eleştiriyor” ifadelerini kullandı.

Mahmut Övür “Oysa görünen şu: YAŞ toplantısı sonrası yaşanan birkaç istifa kişisel olmanın ötesine geçmiyor” diyerek şöyle devam etti:

“Arka planında farklı gerekçeler de olsa, önemli olan Türkiye'nin, son 100 yılına damgasını vuran siyasetordu ilişkisinde geldiği ‘normalleşme’ noktasıdır.

Bu hiç kolay olmadı, onlarca darbe ve müdahaleden sonra Türkiye'nin bu noktaya gelmesi deyim yerindeyse ‘sessiz devrim’di. Bunda kuşkusuz bir milat olan 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminin etkisi var ancak daha önemlisi değişimi hayata geçirecek olan sivil iradenin varlığı.”

Mahmut Övür, YAŞ kararlarını eleştirenlere ise şöyle karşı çıktı:

“Görmek isteyenlere, Türkiye normalleşiyor ve sorunlara rağmen siyaset de ordu da olması gereken yere doğru gidiyor. Bunun ne anlama geldiğini daha çok tartışmalıyız.”

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar