GÜNDEM

Yalçın Bayer: Kılıçdaroğlu'nun manifestosu tabanda karşılık bulmadı

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, CHP kurultayında açıklanan manifestonun tabanda karşılık bulmadığını, gençlere güven vermediğini söyledi.

Yalçın Bayer: Kılıçdaroğlu'nun manifestosu tabanda karşılık bulmadı

CHP'nin 37. kurultayını değerlendiren Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, "Genç bir kadın gözüyle manifesto yeni kuşağa güven vermedi" diyerek kurultayda açıklanan manifestoy ailişkin değerlendirmeleri aktardı:

Kurultay sonrasında “CHP nereye gidiyor” sorusuna bağlı olarak genç bir kadın delegenin görüşlerini aktarıyoruz:

1- Parti içi demokrasi her geçen yıl daha fazla oturuyor. Yeterli mi, değil. Fakat emek vererek ilerleyecek. Yeterli imzayı toplayamasa da İlhan Cihaner’in adaylığı parti içi demokrasi yürüyüşünün sembolü oldu.

2- Mansur Yavaş hariç tüm belediye başkanlarının PM’ye kendi adayını koymaya çalışması demokratik durmuyor. Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer ve Zeydan Karalar parti içinde siyasi hamleler yapmaya çalışıyor ama bu çabaları parti içi demokrasiye zarar verir.

3- Kılıçdaroğlu değişim istiyorsa parti içerisinden başlamalı. Milletvekili adaylarını ön seçimle, örgüt iradesine güvenerek belirlemeli.

4- Yeni kuşak seçmene yine hitap edemedi, manifestosu yeni kuşağa güven vermedi. Bundan sonraki tüm projelerinde daha yenilikçi yaklaşımlara ihtiyacı var.

5- İl, ilçe örgütleri, belediye başkanları ve parti üyelerinin her yerde benim adamım olsun anlayışını bırakıp yeni dönemin kuşağına hitap edecek katılımcı demokrasi sistemine destek vermesi gerekiyor. Yüzde 85 kentleşmiş bir ülkede, kırsal siyaset anlayışından uzaklaşmak gerekiyor. Nitelikli insanları siyasete katmadıkça mevcut sistemde ülkeye umut veremezler.

6- CHP’nin Atatürk’ün ‘evrensel demokrasi’ anlayışını devam ettirmesi gerekirken gerilediğini, yerelden küresele açılamadığını, toplum nezdinde güven kaybettiğini görüyoruz. Ana resmi ve ana akıntıyı kaçırıyoruz, güncelin dışında ne yapmamız gerektiğini konuşamadılar.

Yeni bir hikâye yazabilecek mi, göreceğiz. Sonuç: ‘Manifesto’ tabanda karşılık bulmuyor. Örgüt iradesiyle ve ortak kararla alınması gerekmiyor mu?

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar