GÜNDEM

Vizyona Netflix darbesi! ‘Organize İşler: Sazan Sarmalı’ ne kadar izlendi?

Vizyonda gösterimdeyken Netflix'te de yayınlanan Organize İşler: Sazan Sarmalı, geçtiğimiz hafta sonu, önceki haftaya göre 305 bin daha az izlendi.

Vizyona Netflix darbesi! ‘Organize İşler: Sazan Sarmalı’ ne kadar izlendi?

Yılmaz Erdoğan’ın son filmi Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondaki üçüncü haftasını geride bıraktı. 1 Şubat’ta gösterime giren film, vizyon serüveni sürerken Netflix’e de yüklenmiş ve tartışmaların odağı olmuştu. Mars Media ile mısır krizini yaşayan Erdoğan’ın filminin Netflix’te de yayınlanmasının ardından sinemalarda ne kadar izleneceği merak konusuydu.

Box Office Türkiye’nin verilerine göre, film geçtiğimiz hafta sonu 359 bin 464 kişi tarafından izlendi. Toplam seyirci sayısı 2 milyon 938 bin 694 oldu. Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyona girdiği ilk hafta sonunda 923 bin 663 kişi tarafından izlenmişti. 912 salonda gösterilen filmin gişe hafta sonu seyirci sayısında yüzde 45’e varan düşüş gerçekleşti.

Filmlerin vizyon süreçlerinde üçüncü haftayla birlikte düşüşe girdikleri görülüyor. Ancak, geçtiğimiz yılın dikkat çeken yapımlarından Müslüm, üçüncü hafta sonunda gişede yüzde 18’lik bir düşüşe uğramıştı. 2017’de vizyona giren Aile Arasında’nın düşüşü ise yüzde 8’di. 2016’nın en çok izlenen filmi Dağ 2’nin üçüncü hafta sonu itibarıyla düşüşü ise yüzde 15’ti.

Organize İşler: Sazan Sarmalı’nın yüzde 45’lik düşüşünde ise en büyük etkinin, filmin Netflix’e yüklenmesi olduğu görülüyor.

BKM'DEN “NETFLIX” AÇIKLAMASI

Filmin Netflix’e yüklenmesiyle ilgili endişeler dile getirildiğinde yapım şirketi BKM, bir açıklama yapmıştı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, 1 Şubat'ta sinemalarda gösterime giren filmin, üçüncü haftasında hem sinemalarda hem de Netflix üzerinden gösterime devam etmekte olduğu belirtildi. “Organize İşler Sazan Sarmalı” filminin Netflix üzerinden Türkiye dahil toplam 190 ülkede yayına açılacağı aktarılan açıklamada, BKM olarak, sonuna kadar desteklediğimiz ve yasalaşmasından büyük memnuniyet duyduğumuz sinemalarla ilgili düzenlemenin; kampanyalar ve yazılımlarla ilgili kısmının yürürlüğünün, teknik ve ticari nedenlerle 1 Temmuz 2019'a ertelenmiş olmasına rağmen, filmlerimizin vizyon tarihini ertelemedik ve sezon için hazırladığımız tüm filmlerimizi vizyona çıkarma kararı aldık. Sektörümüzde yaşanan krizde ve değişen dünya koşullarında sinemayı ayakta tutmak adına Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yere taşıyacağına eminiz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, filmin gişe rakamlarının beklenen düzeyde devam ettiği belirtilerek, şu değerlendirmelerde bulunuldu:


“İstanbul'a ait bir filmi dünya çapında milyonlarca izleyiciye sunmak kararımızın gelecekte Türk sinemasının da aynen Türk dizilerinde olduğu gibi dünya seyircisi ile buluşmasına önayak olacağına, ülkemizin ve Türk sinemasının tanıtımına büyük katkı sağlayacağına kalpten inanıyoruz. Ayrıca bu özel anlaşma ile filmimizi dünyanın her yerinde yaşayan sinema seyircisine ve yurttaşlarımıza izletme imkanı bulduğumuz için sevinçli ve gururluyuz. Netflix ile yaptığımız anlaşma sadece “Organize İşler Sazan Sarmalı” filmimiz için geçerlidir ve diğer BKM filmleri yalnızca sinemalarda gösterime girecektir.”

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar