GÜNDEM

Virüs gidince geriye kocaman bir utanç kalacak

65 yaş ve üstü vatandaşlara koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu kararın ardından Türkiye'nin birçok yerinde yaşlılarla ilgili çok çirkin görüntüler paylaşıldı. Melih Altınok da bu duruma tepki gösterdi ve "Virüs gidince geriye kocaman bir utanç kalacak" dedi.

Virüs gidince geriye kocaman bir utanç kalacak

Yaşlı adamı yolda zorla durdurup maske takanlar mı dersiniz,  65 yaş üzeri olduğu için otobüse almayanlar mı... Sosyal medyada bir kaç gündür yaşlılarımıza karşı hadsiz tavırlar içinde olanlara tepkiler çığ gibi büyürken Melih Altınok da koronadan sonrasına vurgu yaptı.

Korona günlerinin geride kalacağını ve hatırlayacağımız tek şeyin ne kadar zıvanadan çıktığımız olacağını söyleyen Altınok, "O günler geldiğinde kendimizden utanmamak için kısacık durup düşünmek çok da fazla bir bedel olmasa gerek." dedi.

Virüs gidince geriye kocaman bir utanç kalacak

Biyolojik olduğu kadar psikolojik açıdan da kimyamızı bozan Koronavirüs'le ilgili nihayet iyi haberler gelmeye başladı.
Dün de Nobel Ödüllü Biofizikçi Michael Levitt, Çin'deki enfeksiyon sayılarının azalmasının, "pandeminin sonunun yaklaştığına" işaret ettiğini açıkladı.
Jerusalem Post'un haberine göre, Nobel ödüllü bilim adamı pek çok insanın virüse karşı doğal bağışıklığı olduğunu iddia ediyordu. Levitt ayrıca, koronavirüs salgının Çin'de yavaşladığını ve insanların çoğunluğu için bir tehdit oluşturmayacağını öne sürüyordu.
Covid19'ın yayılım hızının ve bağlı ölümlerin istatistiklerini okuyan başka otoritlerin de Levitt'le paralel açılamalar yapmaları umudumuzu arttırıyor.

Derken...
Çin hükümetine yakınlığıyla bilinen ve İngilizce yayın yapan Global Times'ın yeni virüs haberi bomba gibi patladı.
Gazetenin haberine göre, Yunnan'dan Shandong'a otobüsle dönen bir kişi hayatını kaybetmiş ve yapılan testte "hanta virüs" pozitif çıkmıştı.
Farelerden yayıldığı söylenen "Hantavirüs" bir anda sosyal medyanda en konuşulanlar listesinde (TT) ilk sıraya yerleşti.
Yarasadan insana geçtiği anlaşılan Koronavirüs'ün ilk duyulmaya başladığı günlerde olduğu gibi herkes yine Çin'e, Çinlilere veryansın etmeye başladı.
Irkçı, buram buram nefret söylemi kokan hakaretleri ve küfürleri burada paylaşmayacağım. Ancak ana fikirlerini şöyle özetleyebilirim:
"Bu Vahşiler her türlü canlıyı yiyorlar sonra gelip bize bulaştırıyorlar."

Yazının tamamını okumak için tıklayın

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar