DİZİ DÜNYASI

Uyanış: Büyük Selçuklu bugün başlıyor

TRT'nin iddialı dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu bugün birinci bölümüyle ekranlara gelecek.

Uyanış: Büyük Selçuklu bugün başlıyor

TRT 1'in merakla beklenen Uyanış Büyük Selçuklu dizisi bu akşam saat 20.00'de ekranlara gelecek. Dizi, Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan'ın oğlu Melikşah dönemini anlatacak.

Dizinin ilk bölümü öncesinde ön izleme yayınlandı. Twitter hesabından da paylaşılan sahnede Sultan Alparslan'ın Berzem Kalesi önlerine ordusuyla geldiği görülüyor. 

BERZEM KALESİ NEREDE?

Berzem Kalesi, Türkmenistan'ndaki Merv şehrinde Ceyhun Nehri'nin kenarında bulunuyor.

ALPARSLAN'IN ÖLDÜĞÜ SEFER

Berzem Kalesi fethi Sultan Alparslan'ın ölümünden kısa süre önce gerçekleştirdiği bir fetih. Tarihçilerin anlatımına göre Sultan Alparslan Malazgirt zaferinden sonra yönünü doğuya Karahanlılar Devletinin üzerine çevirdi. 1072 yılında Horasan seferi sırasında Karahanlılar ile savaşmadan önce yolunun üzerinde bulunan Berzem Kalesi'nin alınması gerektiğini düşünüyordu. Niketim kalenin alınması için gerekli olan hazırlıklar yapıldı ve Berzem Kalesi yapılan mücadele sonucunda ele geçirildi.

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİ KONUSU

Melikşah, Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan'ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk'e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan'dan aldığı Selçuklu Devleti'nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.

Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah'ın fedaisi yapar. Nizamülmülk'ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah'ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah'ın anası Seferiye, Melikşah'ın oğlu Tapar'ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken'in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer'in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU OYUNCULARI

Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe

Yorumlar