GÜNDEM

Ünlü sanatçı Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Eşref Kolçak hayatını kaybetti. Peki, Eşref Kolçak kimdir, neden öldü? Cenazesi nereden, ne zaman kaldırılacak?

Ünlü sanatçı Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Türk sinemasının emektar oyuncusu Eşref Kolçak 92 yaşında hayatını kaybetti.

Akciğerinde sıvı toplanması nedeniyle Çekirge Devlet Hastanesinde müşahede altında tutulan Kolçak, bir süre önce Gemlik Devlet Hastanesine sevk edildi. 92 yaşındaki ünlü sinema sanatçısı Kolçak, burada hayata gözlerini yumdu. Kolçak'ın cenazesi salı günü Gemlik Asım Kocabıyık Cami'nde kılınacak namazın ardından Gemlik Belediye Mezarlığında defnedilecek. 

Hastaneden açıklama

Öte yandan, oyuncunun bir süredir tedavi gördüğü Gemlik Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada, Kolçak'ın genel durum bozukluğu ve pnömoni(zatürre) tanısı ile hastaneye yatırıldığı bildirildi. Açıklamada, 8 gün önce de hipoksik solunum ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle solunum cihazına bağlanan Kolçak'ın, yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Eşref Kolçak kimdir?

Eşref Kolçak Erzurum, İspirlidir ve 28 Ocak 1927 tarihinde doğmuştur. Kova burcu erkeğidir. 1941 yılında İstanbul'a geldi. Kasımpaşa'da oturdu. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü'nü bitirdi. Tesfiyecilik, marangozluk okudu. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. Kasımpaşa'da oturduğu zamanlarda marangoz dükkanı ve mobilya mağazası vardı.

Ünlü sanatçı Eşref Kolçak hayatını kaybetti - Sayfa 5

1944 yılında Atilla Revü Opereti'nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti. 1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı 'Fedakar Ana' filmi olmuştur. 1950'li ve 60'lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak çıktı karşımıza. Bir Şoförün Gizli Defteri (Atıf Yılmaz), Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti (Osman F. Seden) önemli filmlerinden bazılarıdır. Sanat hayatı boyunca 200'e yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı.

Eşref Kolçak, 1955 de Özcan Kolçak ile evlendi, eşi 13 ocak 2010 da vefat etti. Eşref Kolçak, pop müzik sanatçısı Harun Kolçak‘ın babasıdır. Kanser tedavisi gören pop müzik sanatçısı olan oğlu Harun Kolçak, 20 Temmuz 2017'de hayatını kaybetmişti.

Yorumlar