GÜNCEL

Twitter merakla beklenen raporu yayınladı! Türkiye listede 2. sırada!

Twitter'ın yayınladığı rapora göre Türkiye, haber kuruluşlarına ait onaylanmış hesapların içeriklerinin kaldırılması için en fazla talepte bulunan ikinci ülke oldu.

Twitter merakla beklenen raporu yayınladı! Türkiye listede 2. sırada!

Twitter, 2020'nin temmuz-aralık dönemini kapsayan şeffaflık raporunu kamuoyuyla paylaştı. Dünya gelinde hükümetlerin, gazeteci ve haber kuruluşlarına ait onaylanmış 199 hesabın içeriklerinin kaldırılması için 361 yasal talepte bulunduğunu belirten Twitter, hesap sayısının yılın ilk yarısına göre yüzde 26 oranında arttığını açıkladı.

HİNDİSTAN'IN ARDINDAN...

Gazete Duvar’ın aktardığı rapora göre Türkiye, gazeteci ve haber kuruluşlarının içeriklerinin kaldırılmasını talep eden ülkeler listesinde Hindistan'ın ardından ikinci sırada yer aldı. Taleplerinin çoğu sırasıyla Hindistan (128), Türkiye (108), Pakistan (52) ve Rusya'dan (28) geldi. 

TÜRKİYE'DEN 5 BİN 336 BİLGİ TALEBİ 

Yılda iki kez olmak üzere 2012'den bu yana hazırlanan rapora göre, 2020'nin son altı ayında Türkiye 383 bilgi talebinde bulundu. Dokuz yıllık süre içinde ise Türkiye'den Twitter'a 5 bin 336 bilgi talebi, 49 bin 525 içerik kaldırma talebi geldi. 

38 bin 500 TALEP 

Onaylanmış hesapların ve haber paylaşımlarının yanı sıra, 131 bin 399 hesap özelinde içerik kaldırmaya yönelik küresel olarak 38 bin 500 yasal talepte bulunuldu. Bu taleplerin yüzde doksan dördü sırasıyla Japonya, Hindistan, Rusya, Türkiye ve Güney Kore'den geldi. Türkiye, içeriklerin kaldırılması yönündeki küresel taleplerin yüzde 10'unu oluşturarak dördüncü sırada yer aldı.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar