GÜNDEM

Türkiye’nin tepkisi ABD medyasında

Türkiye’nin Irak’taki hassasiyetleri ABD basınında yankı uyandırdı. Amerika’nın Sesi ve New York Times gazetesi Ankara’nın, Şii milis grup Haşdi Şabi’ye tepkisini ve bölge halkının insani durumuna yönelik endişelerini haberleştirdi

Türkiye’nin tepkisi ABD medyasında

İran destekli Şii milis grup Haşdi Şabi'nin, Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı Telafer kasabasına operasyon başlattığını duyurmasına karşı Türkiye'nin gösterdiği tepki, ABD basınında da yankı uyandırdı.

Amerika'nın Sesi (VOA), İranlı Şii lider Ali Sistani'nin çağrısıyla 2014 yılında kurulan Haşdi Şabi'nin operasyon duyurusunu Ankara'nın rahatsızlıkla karşıladığını yazdı. Yayın kuruluşu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Telafer'de bu işe kesinlikle sıcak bakmayız. Sincar'da da kesinlikle sıcak bakmayız. Telafer tamamen Türkmen ili. Bunun yarısı Şia yarısı Sünni. Biz tabii değerlendirmeyi Şia-Sünni üzerinden değil aslında gönlümüzün arzusu bunu tamamen Müslüman olarak bakıyoruz. Fakat Haşdi Şabi burada eğer böyle bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur" sözlerini alıntıladı.

VOA, Erdoğan'ın yanısıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Koalisyonun içindeki katkımızın yanında kendi güvenliğimizi sağlamak için her türlü tedbirimizi alırız" sözlerini de aktardı. "Haşdi Şabi'nin rolü, Kürt ve Sünni Arap savaşçılarını eğitmek amacıyla, Musul'un kuzeyindeki Başika kentine kuvvet konuşlandıran Türkiye'de alarm yarattı" ifadelerini kullanan New York Times gazetesi de Türkiye'nin Irak'ta konuşlanan ve Şii nüfuzunu artırmayı hedefleyen gruplarla mücadele ettiğini yazdı.

Yorumlar 1 yorum