GÜNDEM

Türk Telekom’dan ‘yerli ve milli’ reklam hamlesi

"ABD'ye reklam verme" kampanyasının öncülüğünü yaparak ABD'li küresel firmalara ayırdığı reklam bütçesini kesen Türk Telekom, sunduğu dijital reklam çözümleri kapsamında yerli ve milli teknoloji platformları geliştirmeye ve kullanmaya devam ediyor

Türk Telekom’dan ‘yerli ve milli’ reklam hamlesi

Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany,Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlarına karşı herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine dikkat çekti.  Sabah'tan Timur Sırt, "Dijital reklam teknolojisi için akıllı ve yerli çözüm" başlıklı yazısında Türk Tülekom'un yerli ve akıllı dijital reklam platformu Admatic ile işbirliği yapma kararının detaylarını yazdı.

Dijital reklam teknolojisi için akıllı ve yerli çözüm

Reklam verenlerin yerli olduğu piyasada teknolojinin de yerli olması gerektiğinin altını çizen Türk Telekom CEO'su Paul Doany, yerli ve akıllı dijital reklam platformu Admatic ile işbirliği yapma kararı aldıklarını açıkladı

Küresel reklam pazarında ücretsiz sundukları sosyal ağ, arama ve eposta servislerinden elde ettikleri kullanıcı verilerini reklam gelirine dönüştüren küresel devler artık yalnız değil. Türk Telekom'un işbirliği anlaşması yaptığı yerli mühendisler tarafından geliştirilen Admatic, yayıncılar için dijital reklam platformu hizmeti sunuyor. İki yıl önce teknolojik medya satın alma platformu Programattik'i geliştirerek reklamverenlerin kullanımına sunan Türk Telekom, şimdi yerli girişim ekosistemiyle işbirliği yaparak destek oluyor. Dijital reklam pazarının devlerine karşı yeni adımlar atıyor. Dijital reklam pazarında ülkemizden de büyük miktarda reklam geliri elde eden küresel ABD'li firmaların vergi sistemimize tabi olmadıkları için vergi ödemediklerini ve BTK düzenlemelerine tabi olmadıklarını hatırlatan Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı (CEO) Paul Doany, bu firmalar yerine ülkeye katma değer sağlayan yerli platformların tercih edilmesinin ülke ekonomisine güç katacağını belirtti. Doany, "Reklamverenlerin yerli olduğu, yayıncıların yerli olduğu bir ekosistemde, arada kullanılan teknoloji platformunun da yerli olması gerekiyor. Türk Telekom bu alanda üzerine düşen bütün sorumlulukları yerine getirerek sektöre örnek, devletine ve milletine destek olmayı kararlılıkla sürdürecek ve gelecekte bu platformu yurtdışına da açacak" dedi.


EN BÜYÜK DEVLERE KARŞI

Dijital reklam pazarında açık ara en büyük geliri Google ve Facebook elde ediyor. ABD'ye reklam verme" kampanyasının öncülüğünü yaparak ABD'li küresel firmalara ayırdığı reklam bütçesini kesen Türk Telekom, sunduğu dijital reklam çözümleri kapsamında yerli ve milli teknoloji platformları geliştirmeye ve kullanmaya devam ediyor. Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany, "Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlarına karşı herkes üzerine düşeni yapmalı. Dijital reklam pazarında ülkemizden büyük miktarda reklam geliri elde eden bazı küresel firmaların vergi sistemimize tabi olmadıkları için vergi ödemediklerini ve BTK düzenlemelerine tabi olmadıklarını göz önünde bulundurarak Türkiye'nin yerli teknoloji platformu Admatic Grup ile işbirliği anlaşması imzaladık. Halihazırda kendi Programattik platformumuz ile bir sinerji oluşturacak bu işbirliği sayesinde, yerli ve milli teknoloji platformu alternatiflerinin kullanılması ve geliştirilmesi yönünde sektöre örnek olacak yeni bir hareket başlatmış bulunuyoruz. Ülkeye katma değer sağlayan yerli platformların tercih edilmesi bugüne kadar yurtdışına akan yüksek medya harcamalarını içeride tutacak, tam da ihtiyacımız olan bu zor zamanda ülke ekonomisine güç katacak" dedi.

YABANCI TEKELİ KIRACAK

Admatic Grup Kurucu Ortağı Tansel Okan ise, reklam sektöründeki yabancı tekelini kırmak amacıyla 4 yıl önce çıktıkları yolda, zorlu rekabet koşullarına rağmen ayakta kalmayı başardıklarının altını çizerek yerli ve milli bir platformun bu ülkede daha fazla söz sahibi olması hedefine adım adım yaklaştıklarını belirtti. Okan sözlerine şöyle devam etti: "Küresel rakiplerimizin vergi ve istihdam sağlamadığı, dolayısıyla bizden daha düşük maliyetlerle çalıştığı sektörde rakiplerimiz ile aynı ödeme sistemini 4 yıldır bir gün bile aksatmayarak yayıncılarımız nezdinde güven sağladık. Bugün 4 binin üzerinde yayıncı ile sağlam ve güvenilir bir ilişkimiz var. Vizyonumuz tamamı yerli yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen Admatic ile yakın gelecekte küresel pazarlarda da söz sahibi olmaktır. Şimdi Türkiye'nin en önemli şirketlerinden, teknoloji devi Türk Telekom'u yanımıza alarak bu yolda daha da güçlü yürüyeceğiz. Bu topraklara faydalı olacak yerli teknolojiler geliştirmek, dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de hep önceliğimiz olacak."

AYAKTA DURMAK İÇİN ELBİRLİĞİYLE MÜCADELE

Dr. Paul Doany, Türkiye ekonomisinin zor bir sınavdan geçtiğini belirterek "ABD'nin ekonomik yaptırım ve saldırılarına karşı dimdik ayakta durmak için elbirliği ile mücadele etmek gerek. Büyük şirketlerden en küçüğüne kadar herkes üzerine düşeni yapmalı. Biz de Türk Telekom olarak devletimizin ve milletimizin yanında yer aldığımızı göstermek adına sosyal medya üzerinden başlatılan 'ABD'ye reklam verme' kampanyasının ilk katılımcılarından biri olduk ve derhal ABD'li firmalar aracılığıyla vermekte olduğumuz reklamları durdurduk. Şimdi de Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli SSP firması Admatic Grup ile yaptığımız stratejik ortaklık anlaşması ile Türk dijital reklam sektöründe güçlü bir birlikteliğin ilk adımlarını atmış bulunuyoruz" dedi.

MEDYA HARCAMALARI TÜRKİYE'DE KALACAK

Türkiye'nin milli değeri Türk Telekom'un, yeni nesil reklamcılık alanında Türkiye'nin öncüsü olmak istediğinin altını çizen Doany sözlerini söyle sürdürdü: "Bu alanda yerli ve milli bir ürün çıkarmak adına iki yıl önce kurduğumuz teknoloji destekli medya satın alma platformu Programattik ile her geçen gün büyümemizi sürdürüyoruz. Programattik, sahip olduğu teknoloji sayesinde önceden mecra odaklı olan dijital satın alma alışkanlıklarını kişi odaklıya çevirerek hem maliyet tasarrufu hem maksimum optimizasyon sağlıyor. Yerli teknoloji platformu Admatic ile yapmış olduğumuz stratejik ortaklık çerçevesinde ise, uçtan uca bütün reklam ekosisteminde söz sahibi olunmasını, hem reklamveren hem de yayıncıların çalışmak zorunda kaldığı küresel oyuncular yerine, tamamen yerli bir çözüm alternatifi sunulmasını hedefliyoruz. İki şirket arasında kurulacak sinerji ve işbirliği ile, bugüne kadar sektörden yurtdışına akan yüksek medya harcamaları artık Türkiye içerisinde kalacak."

MİLYONLARCA KULLANICIYA ERİŞİYOR

2014 yılında kurulan Admatic Grup, Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli SSP (supply side platform) firmasıdır. Ekosistemindeki 3 binden fazla nitelikli yayıncının reklam alanlarını; tamamen yerli teknoloji imkânlarıyla geliştirdiği yazılım üzerinden reklamverenlere sunuyor. Müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik sunduğu yenilikçi reklam çözümleri ile her gün mobil ve masaüstü milyonlarca kullanıcıya erişiyor. Performans odaklı farklı reklam modelleri yanında; semantik algılama sistemi ile marka güvenirliliğini ön planda tutan ve zararlı olabilecek içeriklerde reklam göstermemeyi de sağlıyor. Yenilikçi ve yerli teknoloji altyapısıyla, mobil ve masaüstü erişim için geliştirdiği interstitial, interscroller, masthead, scrollad, advertorial gibi birçok farklı reklam modeli ile sektörde ihtiyaç duyulan yerli çözüm olmayı başarıyor.

Yorumlar