GÜNDEM

TSYD'nin kavgalı kongresi yarım kaldı

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin tarihindeki ilk olağanüstü kongre, yarım kaldı. Seçim ileri bir tarihe ertelendi.

TSYD'nin kavgalı kongresi yarım kaldı

63 yılık tarihinde ilk kez olağanüstü genel kurula giden Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin kongresi yarım kaldı.

Dün saat 09.00'da başlayan kongrede ilk kriz Divan Kurulu'na başkanlık seçiminde çıktı. Mevcut başkan Oğuz Tongsir ile başkan adayı Naci Arkan'ın gösterdiği adaylar salonda oylandı. Oylama neticesinde Naci Arkan açık ara önde olmasına rağmen çoğunluk sağlanamadığını söyleyen Tongsir burada ilk krizi çıkardı.

ATALAY DİVAN BAŞKANI SEÇİLDİ

Üyelerin oyları sayımı sürekli tekrarlandı ve hepsine Tongsir itiraz etti. Tartışmalar neticesinde 1 saat sonra Tongsir, duayen diyerek Basın İlan Kurumu'nun eski başkanı Mehmet Atalay'ı Divan başkanlığına önerdi. Salon da Atalay isminde uzlaştı.

YÖNETİMİN İBRASI İÇİN RAPOR HAZIRLANMAMIŞ!

Ardından Tongsir ikinci krizi çıkardı. Atalay önerge üzerine mevcut yönetimin ibra edilmesini üyelerin oylamasına sunmak istedi. Ancak hemen yerinden fırlayan Tongsir, "Neyin ibrası! Ortada bir faaliyet raporu yok, neyi oylayacağız" diyerek ibra oylamasını istemedi.

Bunun üzerine Atalay, "Sizin genel kurula, faaliyet ve denetleme raporlarını sunmanız gerekirdi. Bu ihmal edilmiş. Ayrıca lütfen yerinizden kalkıp Divan Kurulu'nun işine karışmayın" dedi.

Tartışmaların uzaması üzerine Atalay, ibra konusunun yeni yönetimce değerlendirmesini genel kurula sundu. Oylamada çoğunluk sağlanmasıyla başkanlık seçimi için konuşmalara geçildi.

Bu sırada aday sayısı Tayfun Bayındır'ın eklenmesiyle üçe çktı. Adayların hangi sırayla konuşacağı tartışıldı. Tongsir en son konuşmak istedi. Diğer adaylar bunu kabul etmeyince Atalay kura çekmeyi önerdi. Tongsir buna da karşı çıktı.

KONUŞMA SÜRESİ KAVGASI

Atalay bunun üzerine, "Başkan olmamı siz istediniz. Artık yeter, müdahale etmeyin. Kura çekilecek" diyerek noktayı koydu. Kurada son sırada çıkan Tongsir, Atalay'ın, "Süre konusunda hassas olalım. 10 dakikayı aşmayın" dedi. Bunun üzerine Tongsir, "Ben mevcut başkanım, istediğim kadar konuşurum. Kimse de beni engelleyemez" diyerek Divan'a meydan okudu.

"SENİN YA PACAĞIN KONGRENİN..."

Tongsir'in kürsü işgalini sonlandırmasını isteyen Divan Başkanı Mehmet Atalay oy verme işlemlerini başlattı. Ancak sahnede izdiham oluşunca Atalay seçimi ertelemek zorunda kaldı. Kaos ortamında başlayan oy kullanımında, sandıktan 67 oy çıkarken, bunların sadece 17'sinin hazirun listesinde imzasının olduğu belirlendi.

Tüm bu yaşananlar üzerine Divam Başkanı Mehmet Atalay, oy kullanma sırasında usulsüzlüklerin tespit edildiğini gerekçe göstererek kongreyi iptal etti ve seçimleri ileri bir tarihe erteledi.

Kongrenin iptal kararı sonrasında Oğuz Tongsir, Divan Kurulu'na gitti ve Atalay'ı kararından döndürmeye çalıştı. Bunda başarılı olamayan Oğuz Tongsir'in, Atalay'ın olduğu tarafa dönerek "Senin yapacağın kongrenin..." diye bağırdığı görüldü.

RAKİPLERİNİ TASFİYE ETMEKLE SUÇLANIYOR

Bir buçuk yıl önce toplanan olağan kongrede başkan seçilen Oğuz Tongsir, başkan olduktan hemen sonra, rakibi Naci Arkan'ın ekibini tasfiye sürecini başlattığı ve bu süreçte onlarca gazeteciyi küstürdüğü konuşuluyordu.

Tongsir hakkındaki bir başka iddia ise, kendisine ait otomobili TSYD'nin Ankara şubesine değerinin çok üzerinde bir fiyattan satarak derneği zarara uğrattığı şeklindeydi.

NEDEN OLAĞANÜSTÜ KONGRE?

15 Temmuz darbe girişimi yaşanırken, TSYD Başkanı Oğuz Tongsir, sokağa çıkan halka ve tankların önüne bedenlerini koyan vatandaşlara, "Tankın önüne nasıl atlamışlarmış? Yahu bu millet 5 lira için gelin arabasının önüne atlar. Devleti için tank mank vız gelir" şeklinde twit atmıştı. Oğuz Tongsir, kısa süre içinde gelen yoğun tepkiler sonrası twitini silmişti.

Üye gazeteciler, Oğuz Tongsir'in, 15 Temmuz sürecinde, şehitlere hakaret içerikli twitlerinden sonra, olağanüstü kongre kararı aldırmak için imza kampanyası başlattılar. 500 civarında imza toplandı ve olağanüstü kongre kararı alındı.

BAŞKANLIĞI ATALAY MI YÜRÜTECEK?

Olağanüstü kongrenin yarım kalması nedeniyle yeni başkan seçiline kadar TSYD Başkanlığı görevini vekaletin Divan Başkanı seçilen Mehmet Atalay'ın yürüteceği belirtiliyor.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar