GÜNDEM

Trump protestolarında 6 gazeteci gözaltına alındı

ABD'nin çiçeği burnunda Başkanı Donald Trump'ı protesto gösterileri sırasında 6 gazetecinin gözaltına alındığı, 3'ünün tutuklandığı ortaya çıktı...

Trump protestolarında 6 gazeteci gözaltına alındı

ABD'nin başkenti Washington'da, Başkan Donald Trump'ın görevi devralmasını protesto etmek amacıyla yapılan gösterileri takip ederken polis şiddetine maruz kalan çok sayıda gazeteciden 6'sının gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Washington'da 20 Ocak Cuma sabahı erken saatlerde başlayan Trump karşıtı protesto gösterilerinde 6 gazetecinin gözaltına alındığı, bu gazetecilerden 3'ünün tutuklandığı kaydedildi.

Russia Today America çalışanı Alex Rubinstein ve Vocativ'ten Evan Engel

POLİS SERT MÜDAHALE İLE YETİNMEDİ

Guardian gazetesinin haberine göre, ABD polisi olaylar sırasında gazetecilere karşı sadece "sert müdahalede" bulunmakla yetinmedi.

Polis raporlarına göre, Russia Today America çalışanı Alex Rubinstein ve Vocativ adlı haber portalı mensubu Evan Engel, başkanlık devir tesliminin gerçekleştiği gün sabah saatlerinde başkentte gözaltına alındı.

Vocativ tarafından yapılan açıklamada, Engel'in protestoları takip etmek için görevlendirildiği belirtildi. Russia Today Amerika ise yazılı bir açıklama yaparak, Rubinstein'ın protestoları izlemek amacıyla görevlendirildiğini ve basın kartını polislere göstermesine rağmen gözaltına alındığını kaydetti.

Russia Today America çalışanı Alex Rubinstein böyle gözaltına alındı.

36 SAAT GÖZALTINDA KALDIM, TELEFONUMA EL KONULDU

Gözaltına alınan gazetecilerden Jack Keller ise yapımcı olarak bir belgesel çalışması yaptığını açıkladı. O gün polis tarafından sabah erken saatlerde gözaltına alınarak 36 saat tutulduğunu söyleyen Keller, cep telefonunun da alıkonulduğunu belirtti.

Olaylar esnasında gözaltına alınan Matt Hopard, Aaron Cantu ve Shay Horse'un ise serbest gazeteci olarak çalıştığı bildirildi.

10 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Guardian'ın haberine göre, söz konusu gazeteciler hakkında 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Ayrıca, gazetecilerin suçlu bulunması durumunda ise 25 bin dolar para cezası ödemeleri gerekiyor.

CPJ: AYAKLANMA BAŞLATMAKLA SUÇLANIYORLAR

Trump protestolarındaki gazetecileri tutuklayan ABD’ye Gazeteci Haklarını Koruma Komitesi'nden (CPJ) tepki geldi.

Gazeteciler Washington’da ayaklanma başlatmakla suçlandı...

CPJ, ABD Başkanı Donald Trump’in açılış gününde düzenlenen protesto gösterilerinde tutuklanan en az üç gazeteci hakkındaki ayaklanma suçlamasının, Washington’daki yetkililerce kaldırması gerektiğini bildirdi.

GELECEK İÇİN TEHDİTVARİ ANLAM İÇERİYOR

Americas program koordinatörü Carlos Lauría, “Bu suçlamaların açıkça uygun olmadığını ve gelecekte yapılabilecek sıradan protestolar için tehditvari bir anlam içermesinden endişe duyuyoruz ve Washington’daki yetkili makamları bu suçlamaları derhal iptal etmeye çağırıyoruz.” dedi.

FREEDOM HOUSE SUSKUN KALDI

Washington merkezli insan hakları örgütü Freedom House (Özgürlük Evi) ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Diğer ülkelerde yaşanan olaylar hakkında düzenli olarak basın açıklamaları yapan ve yıllık basın özgürlüğü raporları yayımlayan Freedom House, Washington'da gözaltına alınan gazeteciler hakkında açıklamada bulunmadı.

 

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar