TELEVİZYON

TRT'den 'zarar ediyor' iddialarına ilişkin açıklama var!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı Kamu İşletmeleri Raporu'na göre, 2018 yılında TRT'nin faaliyet kârının bir önceki yıla göre yüzde 121.2 gerilediği iddia edildi. TRT'den yapılan açıklamada bu iddianın gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

TRT'den 'zarar ediyor' iddialarına ilişkin açıklama var!

2018 yılında TRT'nin faaliyet kârının bir önceki yıla göre yüzde 121.2 gerilediği ve kurumun 92 milyon lira zarar ettiği iddia edilmişti. Bu haberlere ilişkin TRT'den açıklama geldi. Yapılan açıklamada "“TRT’nin zarar ettiğine dair iddialar” raporda yer alan verilerin çarpıtılmasından ibaret ve tamamen gerçek dışıdır" denildi.

TRT'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Zarar iddialarını içeren haberler; tamamen gerçek dışı, kamuoyunu yanıltmaya yönelik ve objektiflikten uzaktır.

İlgili haberlerde kaynak gösterilen, “2018 Kamu İşletmeleri Raporu” incelendiğinde iddiaların tam aksine herhangi bir zararın söz konusu olmadığı açıkça görülmektedir.

Hesap veren bir kurum olarak TRT, tüm faaliyetlerine ilişkin Sayıştay, TBMM’nin ilgili Komisyonları ve kendi iç mekanizmaları tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Bu çerçevede tekrar vurgulamak isteriz ki, bazı basın organlarında yer alan “TRT’nin zarar ettiğine dair iddialar,” raporda yer alan verilerin çarpıtılmasından ibaret ve tamamen gerçek dışıdır.

Yorumlar