GÜNDEM

TİGAD Başkanı Okan Geçgel’den Ayasofya açıklaması

Türkiye internet Gazeteciliği Derneği Başkanı Okan Geçgel, Ayasofya’nın, müzeden camii statüsüne dönüştürülmesi kararı ile ilgili açıklama yaptı. Geçgel, milletin büyük bir çoğunluğunun onayladığı Ayasofya Kararı'nı tartışmak yerine; karardan çıkan sonucun mutluluğunu yaşamanın önemine vurgu yaptı.

TİGAD Başkanı Okan Geçgel’den Ayasofya açıklaması

Ayasofya, 86 yıl aradan sonra tekrardan camii statüsüne kavuştu.Toplumun farklı kesimlerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel de alınan kararla birlikte Ayasofya Camii’nin asıl kimliğine kavuştuğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti "Milletimizin ezici bir ekseriyetinin onayladığı hususu tartışmak, yerini mutluluğa bırakmalı ve bu tarihi günün şükrünü yapmalıyız. 'Ayasofya bizim değildi.' gibi sözlerle atalarımızla arasına mesafe koyanlara ‘sanki İstanbul bizimdi.' diyip geçelim ve Türk Tarihi’nin ak günlerinden birisine hiç keder düşürmeyelim.” 

Ayasofya Kararı’nın açıklanmasından sonra dünyanın farklı uluslararası örgütleri ve ülkelerinden gelen eleştirel açıklamaları hatırlatan Geçgel, “Bizlere düşen bu açıklamaları yayınlayan ve bu açıklamalara paralel davranış sergileyen iç mihraklara ödün vermeden bu tarihi günü ayrıntıları ve güzellikleri ile kamuoyuna aktarmaktır.”dedi.

TİGAD olarak, yıllardır bu kutlu günün gelmesine gayret edenlere, geçmişte çaba sarfedenlere, yazılan tarihe, imza atan devlet ve kanun adamlarına Türk milleti adına teşekkür ettiklerini söyleyen Geçgel, sözlerini şu şekilde sonlandırdı "Ayasofya'nın tekrardan camii olması hakları gasp edilmiş  Anadolu'nun kadim halkına, hayırlı ve mübarek olsun diyoruz."

Yorumlar