GÜNDEM

Taşgetiren'den Kızılcahamam yorumu: AK Parti'de MHP rahatsızlığı mı var?

AK Parti'nin Kızılcahamam'da yaptığı kampta birçok şey konuşuldu. Kulisler ardı ardına gelirken Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, MHP siyasetinin AK Parti'yi bürüdüğünü ve bundan bazı AK Partililerin de rahatsız olduğunu iddia etti.

Taşgetiren'den Kızılcahamam yorumu: AK Parti'de MHP rahatsızlığı mı var?

AK Parti, Kızılcahamam'da girdiği kampta hen özeleştirisini yaptı hem de yeni stratejiler üzerine istişareler yapıldı. 

Kamp sırasında Faruk Çelik'in yüzde 40+1 önerisinin konuşulduğu gündemde AK Parti'nin içerisinde MHP ile olan ittifak da ele alındı. 

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren'e göre, AK Parti içerisinde MHP'nin siyasetinden ve dilinden rahatsız olanlar var. 

Taşgetiren, MHP'nin AK Parti'yi bürüdüğünü ileri sürerken AK Parti'nin de oylarının düşmesi nedeniyle MHP ile yola devam etme durumunda olduğunu söyledi. 

İşte Taşgetiren'in Kızılcahamam kampını değerlendirdiği yazısı:

Bugün, gelinen noktada yüzde 50 artı 1’i bulmak çok daha çetin. Bir yıllık uygulama, oyları artırmadı aksine düşüşe yöneltti. Bugün kamuoyu yoklamalarında Ak Parti’nin oyları yüzde 30’lu rakamlarda. En kabadayısı yüzde 36 rakamı veriyor. Bunu yüzde 50 artı 1’e yükseltmek için “MHP’ye mahkumiyet” çok net bir siyasi gerçeklik değil mi? Onun için Faruk Çelik, bu işin  “çok yorucu” olduğunu söyleyip çıtayı yüzde 40 tabanına indirmeyi önermiyor mu?  Kimse Faruk Çelik’e “Neden çok yorucu olsun ki!” diye sormuyor, “MHP ile kardeş kardeş geçinip gidiyoruz” rahatlığı içinde hareket ediyor. Halbuki kimse rahat değil.Eminim ki Kızılcahamam’da birileri çıkıp, “MHP dilinin iktidara yansıması”, “MHP’nin Cumhur İttifakını bürümesi” diye bir sorunu gündeme getirecektir. 

Şimdi bakın, Bahçeli, durup dururken, yani evinde, hastalık sürecini atlatma (nekahat) döneminde oturuyor ve . “CHP’yi HDP ile ilişkilendirdiği için Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı kaldırılıp yargı huzuruna çıkarılabilir” gibi özetlenecek yazılı bir açıklama yapıyor.

İşin pratiğine bakarsanız MHP’nin Meclis’te Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığını kaldıracak bir oyu yok, demek ki Ak Parti’nin de bu işte MHP ile aynı yönde hareket edeceğini hesap ediyor.

Peki Ak Parti de (HDP ile işbirliğinden dolayı) ana muhalefet liderinin dokunulmazlığını kaldırma gibi bir eylemin içine girer mi?  Yani Türkiye, ana muhalefet liderinin dokunulmazlığının kaldırıldığı bir ülke görünümüne girsin, ister mi?

Bahçeli’ye göre bu çok rahat bir iş. “Hukukun istisnası yok ya.”

Akıl diyor ki, böyle bir şey Türkiye’nin dünyadaki görüntüsünün canına okur. Hukuk ve siyasetin iç içe geçmişliğinden dolayı zaten kendi kendimize etmediğimiz kalmadı. Şimdi de Bahçeli’nin fermanı ile bir başka giyotin işleteceğiz.

Ben diyorum ki, Ak Parti bu fütursuzluğun içine girmez. Girmezden öte, bu fütursuzluğun kendisini bürümesinden dolayı olağanüstü rahatsız olur.

Bunun altını çizip duruyorum: MHP’nin Ak Parti’yi bürümesi hadisesi. 

MHP’nin bundan fevkalade keyif aldığı açık. O bu kimliğine uygun bir toplumsal taban ile mutlu. Ama Ak Parti böyle yola çıkmadı ki. Ak Parti MHP imajına bürünerek iktidar olmadı ki. Ak Parti’nin mesela CHP’ye oy vermiş, mesela HDP’ye oy vermiş kitlelerden oy alma ihtimali sıfıra mı indi? CHP’nin Ak Parti tabanından oy almaya uğraştığı, MHP’nin Ak Parti tabanında karşılık ürettiği bir zamanda MHP dilinin Ak Parti’yi bürümesi hadisesi…

Tam seçim arefesinde Cumhur İttifakı olarak Öcalan’lar üzerinden girişilen operasyonun Kürtler’de hiçbir karşılık üretmemesi de uyandırmıyor hiç kimseyi.

HDP’yi kapatmıyorsunuz, çünkü bu işin belalı bir iş olduğunu biliyorsunuz. Üstelik HDP’ye oy veren vatandaşlardan oy da istiyorsunuz. Ama HDP üzerinden başkalarını biçmeyi siyasi bir marifet sanıyorsunuz.

Bu tarz davranışların Kürtler’in aidiyet duygusunu tahrip ettiğini aklına getirecek bir Allah kulu kalmadı mı oralarda?

Bahçeli her şeyi yazar, söyler. Ben onun çıkışlarında hiçbir hikmet-i hükümet aramıyorum. Onun sırtında yumurta küfesi yok.

Ama devleti yönetme sorumluluğu şu anda Ak Parti kadrolarının üzerinde. Ülkede yaşayan herkesle ortak bir dil üretme sorumluluğu da onda. İnsanları milyon milyon kamplaştırmanın ağır bedeli olur.

Türkiye, Cumhur İttifakı’na oy veren kitlelerden ibaret değil. Ve Cumhuru yönetmeye talip olmak, 81 milyonun hukukunu gözetmek demektir.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar