GÜNDEM

Tartışmalardan daha önemli bir sorunumuz var diyen Mehmet Barlas, Fırat'ın doğusunu gösterdi

Usta kalem mehmet Barlas, son zamanlarda yaşanan siyasi tartışmaları bir kenarı bırakıp odaklanmamız gereken daha önemli konular olduğunu unutulan bir vecize ile dile getiriyor: Ehemmi mühimme tercih etmek...

Tartışmalardan daha önemli bir sorunumuz var diyen Mehmet Barlas, Fırat'ın doğusunu gösterdi

Türkçe'de o kadar güzel ve unutulmuş, tek cümlede olanca şeyi dile getiren sözler var ki...

İşte son zamanlarda yaşanan siyasi kısır tartışmaları, tehlikeye boyutlara varacak polemikleri de tek sözle anlatarak asıl odaklanılması gereken şeyi aktarıyor Mehmet Barlas...

"Ehemmi mühimme tercih edelim" diyor...

Bırakalım bu tartışmaları sonra da yaparız diyor. Asıl odaklanmamız gereken, "ehem" olan şey Fırat'ın doğusu diyor.

"Türkçenin zenginliği düşünce aleminde dolaşan bizlere sınırsız ufuklar sunar. Ama sonunda siyasi gündemin kısır döngülerine sıkışıp kalırız ve dilimizin binlerce yıldır bizlere açtığı ufuklara açılmak yerine bir karış önümüzü görmekte zorlanırız.

Ehem ve mühim

Türkçe'nin unutmaya eğilimli olduğumuz zihin açıcı söylemlerinden bir tanesi de "Ehemmi mühimme tercih etmek" şeklindedir.

Bu cümledeki "Mühim" önemli demektir, "Ehem" ise en önemli anlamını taşır...

Önem sırası

Demek ki gündemdeki sorunlar ele alınır ve çözümler üretmeye çalışılırken, bu sorunlar önem sırasına göre değerlendirilmelidir. Yani en önemli, öncelikli ve zaruri olan sorunlar birinci sırada yer almalıdır. Sonra önemli olanlar gelmelidir. Yapılsa da olur yapılmasa da olur işlerle vakit kaybetmek akılsızlığından uzak durulmalıdır.

En önemli sorun

Türkiye'nin önündeki "Ehem" niteliğini taşıyan sorun, herhalde ne erken seçimdir, ne yeni bir anayasa referandumudur, ne de muhalefet ile iktidar arasındaki polemiklere konu olan sayısız maddedir. Türkiye için en önemli sorun Amerika'ya boşaltmaları için iki hafta süre verilen Fırat'ın doğusuna ilişkin Güvenli Bölge sorunudur. Bu sorun sonunda Türkiye ile Amerika'yı sıcak bir çatışmada karşı karşıya getirebilir ya da Amerika'nın Suriye topraklarında kurmaya çalıştığı bir Kürt oluşumunun gerçek boyutu ortaya çıkabilir.

Diğer sorunlar

Türkiye'deki sığınmacı Suriyeliler de çok önemli bir sorun oluşturmaya başladı.

Üstelik bölgedeki gelişmeler bunlar milyonlarca yenilerinin eklenmesi ihtimalini de gündeme getiriyor. Bu arada devlet kurumlarından hala FETÖ kalıntılarının tam temizlenememiş olması ve bunlara ilişkin tartışmaların Adalet Bakanını rahatsız eder hale gelmesi de önemli bir sorundur.

Özetle ehemmi mühimme tercih etmeyi hiç unutmayalım. Kafa karışıklığının önüne başka türlü geçemeyiz.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar