KİTAPLIK

Taraf yazarı kitaplarını imzalayacak

Gazeteci Özlem Ertan, 8 Mart Pazar günü 14.00 - 16.00 arasında Kadıköy'deki Penguen Kitabevi'nde okurlarıyla buluşacak.

Taraf yazarı kitaplarını imzalayacak
Gazeteci Özlem Ertan, 8 Mart Pazar günü 14.00 - 16.00 arasında Kadıköy'deki Penguen Kitabevi'nde okurlarıyla buluşacak.

Taraf gazetesi politika editörü ve kültür - sanat yazarı Özlem Ertan'ın ilk romanı Âşık Kadınlar Denizhanesi, kısa süre önce Müptela Yayınları tarafından yayımlanmıştı.

İstanbul Boğazı'nda geçen ve fantastik kurgusuyla dikkat çeken romanın başkahramanı, acımasız bir Tanrı tarafından martıya dönüştürüldükten sonra, İstanbul Boğazı'nda daha önce varlığından dahi haberdar olmadığı masalsı bir dünya bulunduğunu fark eder. İnsan gözünün erişemediği bu dünyanın adı ise Âşık Kadınlar Denizhanesi'dir.

DenemeBaşkahraman, yeni hayatına alışmaya çalışırken Âşık Kadınlar Denizhanesi'nin sırlarına da vâkıf olur. İstanbul ile civarında ölen kadınların son mekânı olan Âşık Kadınlar Denizhanesi, uzun zamandır, baskıcı ve acımasız bir Tanrı olan Boros tarafından yönetilmektedir. Kadınlara ve hükmü altındaki fantastik âlemde yaşayan varlıklara zulmeden diktatör Tanrı Boros, sözünden çıkan herkese ağır cezalar vermektedir.

Ancak bir gün, Âşık Kadınlar Denizhanesi'nin kadınları, güçlerini birleştirip Boros'a karşı ayaklanma kararı alır. Ne de olsa geçmişteÂşık Kadınlar Denizhanesi'nde demokratik ve adil bir yönetim bulunduğunu ve Boros'un iktidarı hile ve darbe yoluyla ele geçirip eski yöneticileri hapsettiğini öğrenmişlerdir.

Acaba, kadınlar zorbalığa karşı giriştikleri savaştan galip çıkabilecekler mi? Bunu öğrenmek ve Âşık Kadınlar Denizhanesi'nin büyülü dünyasını tanımak için Özlem Ertan'ın aynı adlı romanını okumalısınız.

Güncel göndermeler de içeren ve demokratik, adil bir sisteme ilişkin ütopik bir bakış açısı sunan Âşık Kadınlar Denizhanesi, hem fantastik edebiyat okurlarının hem de kadın öykülerinden hoşlananların seveceği bir çalışma.

Roman, ilginç kurgusunun yanında sade ve akıcı diliyle de dikkate değer.


ÇOK OKUNANLAR