GÜNDEM

Süleyman Soylu'dan Kadıköy'de dans olayına ilişkin Ertuğrul Özkök'e mektup

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadına şiddete karşı Kadıköy'de dans eden kadınlara yapılan müdahale ile ilgili Ertuğrul Özkök'e mektup yazarak gerçeği anlattı.

Süleyman Soylu'dan Kadıköy'de dans olayına ilişkin Ertuğrul Özkök'e mektup

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Radyo D'de Adem Metan'ın sunduğu 'Adem Metan Show' programında  özel hayatından, siyasi hayatına birçok konuda açıklamalarda bulundu. Gazetecilik mesleğinin geldiği son durumu eleştiren İçişleri Bakanı Soylu, "Dün Ertuğrul Özkök, Şilili kadınların yaptığı dansın Kadıköy'de yapılması ile ilgili bir yazı kaleme almış. Kendisine bu yazısı ile ilgili mektup yazdım. Kendisine eksik olan bilgileri aktardım" dedi.

Radyo D'de Adem Metan'ın sunduğu 'Adem Metan Show'a konuk olan İçişleri Bakanı Soylu, 'Gazetecileri eleştirir misiniz? Yanlış bilgi verdiklerinde kendilerine ulaşıp düzeltme yapar mısınız?' sorusuna şöyle cevap verdi: "Bazı gazeteciler var ideolojik olarak kopmuşlar doğruyu görmüyorlar. Biz ne dersek diyelim bizi yok hükmünde görüyorlar. Biz onları ikna edemeyiz. Onlarla uğraşmam ama yazdıklarını okurum nasıl psikolojide olduklarını bilmem gerek. Ben gazetecilik mesleğini en çok eleştiren bir siyasetçiyim. Bir gazetecinin hata yapma lüksü yoktur. Bizim vardır ama onların yoktur. Bir gazeteci bir iki kere hata yaparsa affedilir. Basın mensupları artık çok rahatlar. Bir dönemin gazetecileri çok emek verirdi. Şimdi dönüp her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum. Şuan eleştirerek düzeltilmesi gereken onca konu var ki anlatamam. Araştırmacı gazetecilik şuan yok neredeyse. Türkiye’de birçok şey üretilir. Beni affedin ama en ağır iş adliye muhabirliği oldu.

Özkök'e mektupla cevap

Dün Ertuğrul Özkök bir yazı yazmış kendisine mektup yazdım. Yazısında eksikler vardı. Bu eksikleri mektup yazar ilettim. Beni eleştiriyor. Bana, "siz Kadıköy’de dans eden kadınlara müdahaleyi savunuyorsunuz" diyor. Niye ben karşı olayım beni bağışlayın dans eden kadınlar 'devlete, polise, hakime tecavüzcü katil' derse biz nasıl çözeriz bu işi? Türkiye kadına şiddet, cinayette Avrupa yasaları ile eş değerde ilerliyor. Bu konuda her kesimden desteğe ihtiyacımız var. Biz destek bekliyoruz. İdeolojik tutum beklemiyoruz. Bende mektupta dedim ki 'keşke dans etselerdi de devlete katil, tecavüzcü demeselerdi' biz huzur iklimi inşa etmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar