GÜNDEM

Süleyman Soylu, Cüneyt Özdemir'e aradı ve Rabia Naz olayına ilişkin konuştu

Rabia Naz olayına ilişkin birçok soru işareti halen sıcaklığını korurken baba Şaban Vatan'ın gözaltına alınmasının ardından konu bir kez daha gündeme geldi. Bu kez en yetkili ağızdan açıklama geldi.

Süleyman Soylu, Cüneyt Özdemir'e aradı ve Rabia Naz olayına ilişkin konuştu

Gazeteci Cüneyt Özdemir, Rabia Naz'ın babasının gözaltına alınmasıyla ilgili iddialarına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan cevap geldi. Rabia Naz'ın babasının iddialarına ilişkin bugüne kadar en ufak bir bulguya rastlanmadığını söyleyen Soylu, bu iddialar üzerinden yargı, emniyet ve tüm kurumların birileri tarafından felç edilmek istendiğini ifade etti.

Cüneyt Özdemir, Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı Orhan Pamuk'un Kar romanına benzetti. Rabia Naz'ın babasının kızının ölümünü araştırdığı için gözaltına alındığını ileri süren Özdemir, Türkiye'de bir gücün her şeyi yönlendirdiğini iddia etti.

En yetkili ağızdan açıklama

Cüneyt Özdemir'in kişisel Youtube kanalından yaptığı bu açıklamaya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan cevap geldi. Özdemir'i telefonla aradığını ve Rabia Naz soruşturmasını kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyleyen Soylu, gözaltı kararının da nedenini anlattı.

İşte Soylu'nun twitter'dan yaptığı o açıklama;

"Yaptığı açıklama üzerine Cüneyt Özdemir’i aradım. TBMM Araştırma Komisyonu’nun ismi kullanılıp kandırılarak olay yerine getirilen müştekinin tehdit, şiddet görerek, zorla alıkonularak ifadesinden vazgeçirilmeye çalışıldığı iddiasına devletin kayıtsız kalamayacağını  ve gereğinin yerine getirilmesisinin hukuk devletinin görevi olduğunu söyledim.

Aylardan beri bu meseleyi takip ediyorum. Kimse bu meseleye korkudan girmek istemiyor. Girenleri de sosyal medyada ya marjinaller ya da yüreği acıyanlar tepkiyle susturuyorlar.

Herkes görevini yapıyor

Gördüğüm şudur; Yargı emniyet adli tıp herkes görevini yapıyor. Buradan çıkarılmak istenen hedeflenen sonuç şudur; Rabia Naz kızımız üzerinden yargı, emniyet, tüm kurumlar birileri tarafından felç edilmek isteniyor.

Söyledim tekrar söylüyorum. Bugüne kadar babanın iddialarını kanıtlayacak en ufak bulguya rastlamadık. Bu meseleyi kapatabilecek Türkiye’de bir güç yok. Böyle bir vicdan da yok. Bu konu sosyal medyanın malzemesi değil adaletin işidir.

"Defalarca hakaret etmesine rağmen..."

Şaban Vatan şahsıma da defalarca hakaret etmesine rağmen hep acısına, yaşadıklarına yordum. Ancak son olay araştırılması, irdelenmesi gereken başka bir boyuta taşındı. Kimsenin kendisini hakim savcı yerine koyup başkasının kişilik haklarını ihlal etmeye, zorla alıkoymaya, ifadesini değiştirmesi için tehdit etmeye ve işkence yapmaya hakkı yoktur. Hukuk doğrusunu yapmaktadır."

NE OLMUŞTU?

Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018'de Giresun'un Eynesil ilçesindeki evlerinin önünde yaralı halde bulundu. Bu tarihten itibaren Rabia Naz'ın ölümüne ilişkin birbirinden farklı birçok iddia ortaya atıldı. Baba Şaban Vatan'a göre kızına arabayla çarptılar ve evin önüne attılar. Raporlara göre çatıdan düşme ihtimali üzerinden duruluyor. Bir başka iddia ise küçük kızın intihar edebileceği ihtimali. Bu sır ölümün çözülebilmesi için TBMM'de tüm partilerden katılımcıların bulunduğu bir komisyon görevlendirildi.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar