POLEMİK

Süleyman Özışık: Çiftlik Bank meselesinde gazeteciler de suçlu

Türkiye yazarı Süleyman Özışık, Çiftlik Bank vurgununda bazı gazetecilerin de rolü bulunduğunu vurguladı..

Süleyman Özışık: Çiftlik Bank meselesinde gazeteciler de suçlu

Türkiye yazarı Süleyman Özışık, Çiftlik Bank vurgununda siyasiler kadar medyanın da sorumlu olduğunu belirtti.

Süleyman Özışık, bugünkü yazısında "Çiftlik Bank Türkiye'nin en büyük çiftliğini kuruyor" diye tam sayfa haber yapan televizyonlar ve gazeteler olmadı mı? Televizyonların haber bültenlerinde “Dünyada bir ilk olacak” diye dakikalarca anlatılmadı mı?" sorularını yöneltti.

İşte Süleyman Özışık'ın yazısından bir bölüm:

Çiftlik Bank meselesinde hepimiz suçluyuz

Çiftlik Bank meselesinde, meseleye isteyen istediği yerden bakıyor. Kimi siyasetçiler, gazeteler ve yazarlar dolandırıcıyı, kimileri ise para yatıran vatandaşları suçluyor.
Niye bir kez olsun kendimizi suçlamıyoruz arkadaşlar?
Bu adamın rahat rahat dolandırıcılık yapabilmesi için bizim de çok fazla katkımız olmadı mı?
Bıyığı terlememiş velet, açılış törenleri yaparken tüm parti mensupları o törende kürsüye çıkıp kendisine övgüler yağdırmadı mı? Açılış törenine katılmayan bakan ve milletvekillerimiz methiye dolu telgraflar göndermedi mi?

"Çiftlik Bank Türkiye'nin en büyük çiftliğini kuruyor" diye tam sayfa haber yapan televizyonlar ve gazeteler olmadı mı? Televizyonların haber bültenlerinde “Dünyada bir ilk olacak” diye dakikalarca anlatılmadı mı?
Çiftlik Bank'ın gönderdiği paralı reklamları her sayfada, her tıklamada gözümüze gözümüze sokan internet siteleri olmadı mı? Bazı yazarlar el altından ve çaktırmadan bu dolandırıcılığın PİAR’ını yapmadı mı?

Meseleye başından sonuna kadar hiç dâhil olmadım lakin kendimi de işin içine katarak söylüyorum.
Hepimiz el birliğiyle bir dolandırıcıyı, hem de sümüğünü temizlemeye aciz çocuk yaştaki bir dolandırıcıyı, iş adamı diye Türkiye'ye tanıttık.
Bugün dolandırıldığını söyleyen insanlara "Gidin bu adama paranızı kaptırın" diyerek yol gösteren biz olduk.


Dahası...
"Yahu bu çocuğa inanmayın, sizi dolandıracak" diyen gazetecilere, yazarlara, iş adamlarına ve hukukçulara inanmadık. Hatta, "Bunlar da her işe muhalif oluyor" diye küfredenlerimiz dahi oldu.
"Helal olsun çocuğa... Kimsenin aklına gelmeyen bir şeyi yaptı. Şu muhalifler amma da kıskanç" diyenlerimiz oldu, yalan mı kardeşim?


Hiç kusura bakmayın yani.
"Vay şerefsiz, ülke insanını dolandırıp kaçtı" demekle suçumuzu örtbas edemeyiz.
Hadi diyelim ki gazeteciler ve yazarlar bu işten sıyrılabilir, "Canım koskoca devlet erkânı gidip açılış yaptı, biz de bu duruma kanıp haberlerini yaptık, reklamlarını yayınladık" diyebilir.
Bunu demekte de haklılar hani...

Süleyman Özışık'ın yazısının tamamı için tıklayın

Yorumlar