GÜNDEM

Süleyman Özışık 20 gün önce sinyal verdi şimdi bombayı patlattı: İYİ Parti ittifaktan ayrılıyor mu?

Süleyman Özışık, yaklaşık 20 gün önce İYİ Parti'nin CHP ve HDP'nin yakınlaşmasından rahatsız olduğunu dile getirmişti. O gün bir sır vereyim diyerek duyumlarını açıklayan Özışık, bugün kaleme aldığı yazı ile ittifakın çatırdamaya başladığını söyledi.

Süleyman Özışık 20 gün önce sinyal verdi şimdi bombayı patlattı: İYİ Parti ittifaktan ayrılıyor mu?

Yaklaşık 20 gün önce kaleme aldığı yazıda Millet İttifakı'ndaki rahatsızlıklar ve karışıklıkları kaleme alan Süleyman Özışık, İYİ Parti'nin CHP'den kopmak üzere olduğunun altını çizdi. 

Kimse şaşırmasın diyerek verdiği kulis bilgilerini bugün daha pekiştirilmiş şekilde aktaran Özışık'a göre İYİ Parti, CHP ve HDP'nin yakınlaşmasından rahatsız.

Hele bir de HDP'li bazı vekillerin İYİ Parti milletvekillerine seslenerek "Bizim oylarımızla o koltuklarda oturuyorsunuz" demesi üzerine ittifak hepten çatırdadı.

İşte Süleyman Özışık'ın yazısı:

Eylül ayının 11'inde "Size bir sır vereceğim" başlığıyla yazdığım yazıda aslında kimsenin dikkatini çekmeyen bir gelişmeye dikkat çekmiştim.

Kısaca özetlemem gerekirse:

"AK Parti'den kopanlar parti kurduktan sonra Ankara'da hiç kimsenin aklına hayaline gelmeyen gelişmeler yaşanabilir. ‘Bu partiler kurulduktan sonra yanımıza gelecekler ve ittifakımıza dâhil olacaklar’ diye düşünen muhalefet partileri fazla heyecan yapmazsa iyi olur diye düşünüyorum.

Hatta...

İsminin HDP ile yan yana anılmasından dolayı rahatsızlık duyan İYİ Parti'nin orta vadede Millet İttifakı'ndan ayrılması ve Cumhur İttifakı'na dâhil olması da kimseyi şaşırtmasın!.. 

Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Meral Akşener’in 30 Ağustos resepsiyonunda bir araya gelmeleri ve samimi bir sohbet sergilemeleri nedeniyle söylemiyorum bunu. Öğrendiğim ve doğruya yakın olduğunu tahmin ettiğim bazı duyumlar var. Şimdilik bu kadarını söyleyeyim" demiştim.

Yazının üzerinden 20 gün geçti. 

Dikkat ediyorum, herkes yaşanan gelişmeleri, "Ne oluyor yahu?" şaşkınlığıyla takip ediyor.

Bir kez daha cevap vereyim.

PKK ile içli dışlı olan HDP'nin CHP ile kurduğu gizli saklı ittifak, İYİ Parti içindeki ülkücüleri ve vatanseverleri iyiden iyiye rahatsız etmeye başladı. Ve bu rahatsızlığı dile getirme görevi İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’na verildi.

Ağıralioğlu epey zamandır CHP'yi topa tutan açıklamalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde "Biz CHP'nin rehini değiliz" demişti. Şimdi o söylemi biraz daha sertleştirdi.

Artık televizyon ekranlarına çıkıp, "Eğer CHP kurumsal olarak ‘ben HDP ile devam edeceğim' derse biz yokuz" diyor. Ağıralioğlu’nun bu sözleri Sayın meral Akşener'den habersiz ve onun izni olmadan söyleyebilme ihtimali olamaz değil mi?

Aslında ipler ne zaman koptu biliyor musunuz?

Hatırlarsanız, HDP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan Meclis'te çıkan bir tartışma sırasında, "İyi Parti, size söylüyorum. Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK'ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP'nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP'yle yaptığınız ittifakta HDP'nin oylarının etkisi vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?" diyerek İyi Parti sıralarına tepkisini göstermişti.

İşte o konuşma ipleri koparan konuşma oldu.

O güne kadar ismi HDP ile anılmayan İyi Parti’deki ülkücü isimler âdeta yumruk sıkar vaziyete geldi. Bu durumun oluşturduğu rahatsızlık da sık sık Sayın Meral Akşener'e iletildi.

Ve geldiğimiz nokta bu...

Ben, bazı şeyleri üstünkörü söyler geçerim. Aylar sonra bazı gazeteciler "Edindiğim yeni kulis bilgisini aktarıyorum" diye ortaya çıkar. Aslında bu gazeteciler benim aylar önce dile getirdiğim bilgilerin gerçekleştiğini teyit eder.

Yakında yine böyle olacağını göreceksiniz.

Bir gazeteci ortaya çıkacak, "Millet İttifakı'nı temsil eden partiler arasındaki ipler tamamen koptu. Meral Akşener'in başında olduğu İYİ Parti, Cumhur İttifakı'na geçebilir. MHP lideri Bahçeli'nin de bu gelişmeye sıcak baktığı konuşuluyor" diye kulis bilgisi verecek.

Zamanı bilmiyorum ama siz buna "Üç vakte kadar" diyebilirsiniz...

Bakın size, hislerime ve öngörülerime dayanarak bir bilgiyi daha erkenden vereyim.

Yeni partiler kurulduktan sonra İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan şahısların CHP'den ayrıldığını ve bu partilere geçtiklerini görürseniz şaşırmayın.

Her iki ismin de CHP'nin baskılarından bunaldıkları ve parti çatısı altında hizmet veremez hâle geldikleri daha şimdiden belli oluyor. 

Bu söylediklerim size inandırıcı gelmeyebilir. Ama yakında ufaktan ufaktan duymaya başlarsanız “Süleyman Özışık söylemişti” dersiniz!

Dipnot: Habertürk TV'nin Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, önceki gün kulisleri sallayan bir bilgi verdi. Aydemir, muhalefetin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı çıkaracağını iddia etti. 

Parlamenter sisteme geri dönüş yapmak isteyen bir muhalefet, Ali Babacan’ı Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterecekse, Başbakan adayı olarak kimi gösterir sizce?

Az çok tahmin ediyorsunuzdur sanırım.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar