MEDYA KÖŞESİ

Star yazarından kritik cemaatler ve tarikatlar yazısı

Star yazarı Resul Tosun yazısında tarikat ve cemaatlerin denetime tabi olması gerektiğini ifade etti.

Star yazarından kritik cemaatler ve tarikatlar yazısı

Star gazetesi yazarı ve eski AKP millevekili Resul Tosun, bugünkü köşesinde “Cemaatler ve tarikatlar denetlenmeli!” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“Bugün kurbanın takva yönünden ziyade etinin ve derisinin nerelere gideceği üzerinde şiddetli bir rekabete şahit oluyoruz. Kimi cemaatler/tarikatlerin ve hayır kurumlarının yanı sıra helal haram kaygısı olmayan kimi kuruluşlar da vatandaşın kurbanını ya da kurban derisini elde etmenin rekabeti içindeler” diye yazan Resul Tosun, “Doğrusu, kurban hissesi toplayan, yurt içinde ve yurt dışında kurban kestiğini iddia eden kimi kuruluşların kurbanı istismar etmelerinden kuşku duymuyorum desem yalan söylemiş olurum” ifadelerini kullandı.

Resul Tosun yazısının son bölümünde de tarikat ve cemaatlerin denetime tabi olması gerektiğini ifade ederek şöyle yazdı:

“Kontrol ve denetime tabi olmayan cemaat ve tarikatların insafına kalan bir uygulama ile karşı karşıyayız. 

Kimin gerçekten hizmet ettiğini, kimin hizmet kılıfı altında istismarda bulunduğunu tespit edebilmemiz için cemaat ve tarikatların denetime tabi olması lazım.

Bu denetimsizlik sebebiyledir ki, ülkenin en nazik insanları olarak görünen bir cemaatten FETÖ gibi bir canavar türemiştir!

Sadece kurban konusunda değil diğer bütün dini hizmetler konusunda cemaatler ve tarikatların resmen kabul edilmeleri ve denetime tabi olmaları yeni FETÖ’ler çıkmaması için elzemdir. 

Nasıl ki yasama organını bile denetleyen bir Anayasa Mahkemesi var, aynı şekilde Diyanet haricinde tarikatları ve cemaatleri hem fikri yapıları hem fiziki yapılarını denetleyecek bağımsız bir anayasal kuruluşa ihtiyaç var.”

Yorumlar