GÜNDEM

Şehit Mustafa Cambaz'ın fotoğrafı Basın Müzesi'nde

15 Temmuz darbe girişimi sırasında cuntacılar tarafından öldürülen Yeni Şafak gazetesi muhabiri Mustafa Cambaz'ın resmi Basın Müzesi'ne konuldu.

Şehit Mustafa Cambaz'ın fotoğrafı Basın Müzesi'nde

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecede Çengelköy’de darbecilerin kurşunlarıyla şehit düşen Yeni Şafak gazetesinin deneyimli foto muhabiri Mustafa Cambaz’ın adı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Öldürülen Gazeteciler” listesine eklendi.

LİSTEDEKİ 66. GAZETECİ OLDU

Mustafa Cambaz’ın fotoğrafı Çemberlitaş’taki TGC Basın Müzesi’nde bulunan “Öldürülen Gazeteciler Galerisi”ne 66. Öldürülen gazeteci olarak konuldu.

MUSTAFA CAMBAZ KİMDİR?

Aslen Batı Trakya Türklerinden olan Mustafa Cambaz, Gümilcine’de (Yunanistan) Menetler Köyü’nde, 1963 yılında doğdu.

İlkokulu Gümülcine’de okudu. Batı Trakya Türkleri liderlerinden Dr. Sadık Ahmet Beyin fikirlerinden etkilenerek Batı Trakya’da ve Yunanistan’daki Türklerin hak ve hukuklarını savunabilmek ideali ile İstanbul’a geldi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversite yıllarında evlendiği için, iş hayatına atılmak zorunda kaldı. Yıllar sonra, hayalindeki ideal olan gazetecilik mesleğine başladı.

Çeşitli dergilerde haber dosyaları hazırladı. Gazetelerde muhabirlik ve idarecilik yaptı.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisi üzerine fotoğraf belgeleme çalışmaları yaptı. Cambaz’ın, “Türkiye Ulu Camileri’ adlı bir kitabı yayınlandı.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar