GÜNDEM

Şebnem Bursalı: FETÖ ve ABD’nin sırrı Amasya’da mı?

ABD'li diplomatların ve FETÖ terör örgütü mensuplarının ve yöneticilerinin Amasya merakının sebebi nedir?

Şebnem Bursalı: FETÖ ve ABD’nin sırrı Amasya’da mı?

Takvim yazarı Şebnem Bursalı, Soner Yalçın'ın 'Bay Pipo' kitabında da işaret ettiği üzere FETÖ ve ABD'nin Amasya-Çorum ilgisini kaleme aldı.

Şebnem Bursalı, son olarak Türkiye'den ayrılan ABD Büyükelçisi John Bass'ın da o bölgeye ilgili olduğunu belirtti.

İşte Şebnem Bursalı'nın yazısından bir bölüm:

FETÖ ve ABD’nin sırrı Amasya’da mı?

17 yıl aradan sonra tekrar basılan Bay Pipo kitabının önsözünde şöyle diyor Soner Yalçın; "Elinizde tuttuğunuz bu kitap Türkiye'nin son 50 yıllık tarihinin bir bölümünü deyim yerindeyse büyüteç altına almaya çalışıyor." Meşhur Ziverbey köşkünde işkence iddialarıyla anılan bir dönemin en etkili MİT yöneticisi Hiram Abbas'ın öldürülmesi olayından yola çıkarak bir dönemi anlatan kitapta; Amasya özelinde bir noktaya dikkat çekiliyor. Dönemin Amasya Belediye Başkanı CHP'li Gündüz Türem, CHP'li İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'i arayıp ilinde dolaşan ABD'li ile ilgili şunları söylüyor: "ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinde 2. katip olduğunu söyleyen ABD'li Alexander Peck isimli kişi ilginç sorular sordu bana: 'Amasya'da alevi-sünni oranı nedir? Burada sağcı mı vardır daha çok solcu mu? Buradaki çatışmalar daha çok mezhepsel sebeplerle mi çıkıyor, etnik mi ideolojik mi?' Benzer soruları Çorum'da da sormuş" Bakan, Amasya Valisini arayarak, ABD'li yetkilinin kibarca göz hapsine alınmasını istiyor. Sonuç ne oldu bilinmez ama göz hapsine alan vali bir süre sonra merkeze çekiliyor ve bir daha hiç bir ilde görev yapamıyor!

Şimdi bu konuyu niye hatırladığımıza gelelim. Hafta başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı N.M.C.'nin eşi ve oğlu FETÖ örgütüne mensup olduğu iddiasıyla Amasya'da yakalandı ve gözaltı kararı gereği İstanbul'a getirildiler. Terör örgütünde yönetici konumunda oldukları iddia edilen bu kişilerin eşi ve babası olan elçilik görevlisi N.M.C. de ifade için savcılığa çağrıldı. Ve ABD Büyükelçiliği bu olaydan sonra Türkiye'deki vize işlemlerini askıya aldığını açıkladı. Müttefik konumundaki 2 ülke arasında vize restleşmesine sebep olacak kadar önemli! görülen bu konuda şimdi akıllarda yeni sorular var.
ABD büyükelçilik çalışanları her dönem Amasya'ya özel bir önem gösterir ve düzenli olarak burayı ziyaret ederler!
Türkiye'den ayrılmaya hazırlanan Büyükelçi Bass'ın da Amasya-Çorum-Artvin çevresine ilgisi biliniyor.

ABD büyükelçiliği çalışanı N.M.C.'nin FETÖ'de yönetici konumundaki (abla konumunda) eşi ve oğlu da Amasya'da yakalanıyor.
ABD'li diplomatların ve FETÖ terör örgütü mensuplarının ve yöneticilerinin Amasya merakının sebebi nedir?

Anadolu tarihinin en büyük Alevi-Sünni isyanı olarak kabul edilen Babai İsyanının Amasya ve çevresinde yaşandığını hatırlarsak, Türkiye'de yeni bir çatışma arzulayanların tarihsel çatışma coğrafyasına böylesine yakın ilgisi, şüphe duyma hakkını vermez mi?
Son olarak; Türkiye'yi bölmek isteyen iç ve dış unsurların ilgilendiği bölgelerin, bu unsurların bugünkü yerli işbirlikçisi FETÖ'nün elemanlarının Amasya'da yakalanması arasındaki ilişki araştırılmaya değmez mi?

Şebnem Bursalı'nın yazısının tamamı için tıklayın

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar