KİTAPLIK

Saygı Öztürk'ten 17. kitap: Kırmızı Klasör

Ödüllü araştırmacı yazar Saygı Öztürk, bu kez Kırmızı Klasör ile gizli bilgileri gün ışığına çıkartıyor.

Saygı Öztürk'ten 17. kitap: Kırmızı Klasör
Gizli bilgileri açığa çıkardığı ve konuşmayan kişileri konuşturduğu kitapları ile gündem oluşturan, 30 ödüllü araştırmacı yazar Saygı Öztürk, bu kez Kırmızı Klasör ile gizli bilgileri gün ışığına çıkartıyor.

Gazeteci Saygı Öztürk’ün 17. kitabı “Kırmızı Klasör/Kozmik Oda'dan İmralı'ya” yayımlandı. Kitapları uzun süre “en çok satanlar” arasında yerini alan tecrübeli gazeteci, araştırmacı yazar Öztürk, yeni kitabında da ulaşılamayacak belgelere yer verdi,  konuşmayan kişiler ile konuştu.

Haber ve röportajlarıyla başta Sedat Simavi Gazetecilik ödülü olmak üzere Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve meslek örgütlerinin 30’dan fazla ödülünü alan Saygı Öztürk, yeni kitabı “Kırmızı Klasör/Kozmik Oda'dan İmralı'ya”da yazılan her şey belgelere dayanıyor, her olayın perde arkası yer alıyor. 

DenemeSaygı Öztürk bu kitapta Türkiye’yi derinden sarsan önemli olayları ele alıyor.
Yakın tarihimize damga vurmuş olaylardan kozmik odanın aranmasını ve buradaki çok gizli belgelere el konulmasını araştıran Saygı Öztürk, Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla askerlerin nasıl gözaltına alındığını, hangi gerekçelerle Genelkurmay’ın kozmik odasına girildiğini ve nihayetinde ispatlanamayan iddialardan nasıl vazgeçildiğini anlatıyor.

Saygı Öztürk, uçak kaçıran terör örgütü mensubunun nasıl ikna edildiğinden Abdullah Öcalan’ın yargılanmasına, terörü destekleyen ülkelerden itirafçılara kadar Türkiye’nin terörle sınavının pek çok yönünü de masaya yatırıyor.

Usta gazeteci her zamanki gibi, araştırıyor, soruyor ve cevap arıyor:
• Bülent Arınç’a suikast iddiası nasıl ortaya atıldı?
• Kozmik odanın sırları neydi?
• Hangi belgeleri, kim savcıya teslim etti?
• Abdullah Öcalan’a suikast hazırlığı nasıl yapıldı?
• Hava korsanıyla hangi pazarlık yapıldı?
• İtirafçılar, cezaevinde neler anlattı?
• Terörle mücadele edenler, müzakere edenlerin nasıl hedefi oldu?
• İstihbarat Dairesi Başkanı neler anlattı?
• PKK istediklerini aşama aşama nasıl yaptırıyor?

SAYGI ÖZTÜRK

Ünlü gazeteci Emin Çölaşan’ın “araştırmacı gazeteciliğin günümüzdeki önderlerinden” dediği Saygı Öztürk, Hürriyet, Sabah, Star ve Sözcü gazetelerinde gündem yaratan haber ve röportajlarıyla “Basın Oscarı” sayılan Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği ödülleri de olmak üzere değişik meslek kuruluşlarının 30’dan fazla ödülünü aldı. Türkiye’nin
yakın politik tarihini ve bugününü ele alan kitaplarıyla da ses getiren Öztürk, bilinen olaylardaki “bilinmeyenlere” ve yüzeyde görünenlerin “derin ilişkileri”ne ışık tutan çalışmalarıyla bir marka kabul ediliyor.
ÇOK OKUNANLAR