GÜNDEM

Salih Tuna: Davutoğlu İstanbul Sözleşmesi hakkında yalan söyledi

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak', İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na sözleşmeye nasıl imza attığını sorduğunu Davutoğlu'nun ise okumadan imzaladığını söylemesini ardından Sabah Gazetesi yazarı Salih Tuna da ikisinden birinin yalan söylediğini köşesine taşımıştı. Tuna, bugünkü yazısında ise Dilipak'tan aldığı cevapla Davutoğlu'nun yalan söylediğini yazdı.

Salih Tuna: Davutoğlu İstanbul Sözleşmesi hakkında yalan söyledi

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalar, son günlerin en çok konuşulan gündemlerinden. İktidar, muhalefet ve toplumun farklı kesimlerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Sabah Gazetesi yazarı Salih Tuna, 5 Ağustos tarihinde kaleme aldığı yazısında İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Abdurrahman Dilipak ve Ahmet Davutoğlu arasında geçen diyaloğu köşesine taşımış ikisinden birinin yalan söylediğini ifade etmişti. 

Tuna, bugünkü yazısında ise Dilipak ile görüştüğünü ve Davutoğlu'nun sözleşmeyi okumadan imzaladığını söylediğini yazdı.

İşte Salih Tuna'nın o yazısı:

İstanbul Sözleşmesi'ni daha önce okuduğunu söyleyen, hatta, altına gururla imza attığını dile getiren Ahmet Davutoğlu, daha sonra Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın "O sözleşmeye nasıl imza attın?" sorusuna, "Okumadan imzaladım" cevabını vermişti.

Bunun üzerine şöyle demiştim:

"Davutoğlu, sözleşmeyi okuduğu ayan beyan ortada olduğuna göre telefonda Dilipak'a yalan söylemiş olmalı. Yahut Dilipak yalan söylüyor (...) Okumadan imza atmak en fazla 'liyakat' sorunudur; okuduğu halde 'okumadım' demek, ahlak sorunu..."

Ardından da şu çağrıyı yapmıştım:

"Umarım söz konusu durumun bir açıklaması vardır. Köşem ikisine de açıktır. Bekliyorum..." (5 Ağustos 2020, SABAH)

Aslında Davutoğlu'nun yalan söylediği aşikardı.

Yine de başbakanlık yapmış, entelektüel birisine böylesi yüz kızartıcı bir yalanı yakıştırmadığım için açıklama yapmasını, ne bileyim, "Dilipak'a öyle bir şey söylemedim" demesini bekledim.
Üstelik...

İstanbul Sözleşmesi'nin kabul edilmesi için 2011'de olağanüstü gayret gösterdiğini, mahut sözleşmeyi "şahsi meselem" diyecek kadar içselleştirdiğini Milliyet gazetesinden Mehveş Evin'e anlattığını bildiğim halde.

Evet, buna rağmen, "Davutoğlu yalan söylüyor" demek yerine bir açıklama bekledim.

Ne ki Dilipak, Davutoğlu'nun okumadan imzaladım dediğini birkaç gün evvel fakire teyit etti.

Yazının tamamı için tıklayınız

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar