GÜNCEL

Sabih Kanadoğlu'nun torunu çıktı! Mahmut Övür şoke eden iddiayı yazdı

Sabah yazarı Mahmut Övür, Kolombiya'da kokain dolu geminin yakalanmasıyla ilgili Kolombiya makamlarının yardımlaşma yazışmalarının Türkiye'ye ulaşmasını geciktiren ismin, 367 skandalının mucidi eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun torunu Sabih Can Kanadoğlu olduğunu yazdı.

Sabih Kanadoğlu'nun torunu çıktı! Mahmut Övür şoke eden iddiayı yazdı

Kolombiya'nın Buenaventura Limanı'nda Türkiye'ye gönderilecek konteynerler içinde ele geçirilen 4 ton 928 kilogram kokainle ilgili şaşırtan gelişme gündeme oturacak.

Türkiye'nin Kolombiya makamlarının adli yardımlaşma talebine cevap vermediği iddiasıyla ilgili yeni detaylar olayı farklı bir boyuta taşıdı. 

Çarpıcı iddiayı Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür Kanadoğlu ve Kolombiya Büyükelçiği'de ne oldu?" başlıklı yazısında aktardı: 

"Bu açıdan geçen yılın son aylarında ortaya atılan bir uyuşturucu iddiası ibret vericiydi. İlk bilgiyi de Kolombiya Ulusal Polis Teşkilatı Narkotik Birimi sorumlusu, 9 Haziran 2020 tarihinde bir tweet'le vermişti: "Kolombiya'nın Buenaventura Limanı'nda Türkiye'ye gönderilecek konteynerler içinde 4 ton 928 kilogram kokain ele geçirildi."

Bundan sonra yapılması gereken, Türk narkotik birimlerinin, Kolombiya narkotik birimleriyle ilişki kurup işin arkasını araştırmaktı. Öyle de yapılmış. Kolombiya Interpol'ü biraz gecikmeli de olsa, Türkiye'nin istediği bilgileri adli yoldan bir yazışmayla Ekim 2021 başında Kolombiya Türkiye Büyükelçiliği'ne göndermiş.

Ancak o sırada bir el devreye giriyor ve bunu Türkiye'ye farklı yansıtıyordu. Haberi ilk kez Gerçek Gündem isimli haber sitesi, "Türkiye cevap vermedi" diye sundu ve kanıt olarak da İspanyolca bazı belgeler yayınladı. Doğal olarak ortalık karıştı.

"Site haberi kaldırıp özür diledi ama iş işten geçmişti"
Haberi gerçek kabul eden CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç şöyle bir tweet atıyordu:
"Narkotik, 10 Ekim'de Kolombiya'da yakalanan 4.9 ton kokainle ilgili Kolombiya'dan 'adli yardımlaşma' talep ettik, cevap alamadık dedi. Kolombiya 22 Eylül'de Türkiye'den 'adli yardımlaşma' talep ettik diyor. Hangisi doğru?"

Sabih Kanadoğlu'nun torunu
Oysa Gerçek Gündem'in haberi yalandı ve İspanyolca belgelerin de konuyla alakası yoktu. Site haberi kaldırıp özür diledi ama iş işten geçmişti.
Buraya kadar "yalan" deyip geçebilirsiniz. Ama bundan sonrası çok daha vahim... Vahim diyorum, çünkü işin bir ayağında da Kolombiya Büyükelçiliği'nde görevli bir Türk var. Hem de adını duyduğunuzda şoke olacağınız bir Türk: Sabih Can Kanadoğlu... İlk adı ve soyadı hiç yabancı gelmiyor değil mi? Bildiğimiz 367 rezaletinin mucidi eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun torunu.

İdari soruşturma açılmış
Büyükelçilikte çalışan torun Kanadoğlu'nun, Kolombiya makamlarının yazışmalarının Türkiye'ye ulaşmasını geciktirdiği iddia ediliyor. Hukuki bir soruşturma açıldı mı bilmiyorum, ama idari bir soruşturma açılmış
Merak ediyorum, genç Kanadoğlu hakkında soruşturma açılmasında bu olayın etkisi var mı?"

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar