TV HABER

RTÜK'ten TV5’e ceza! 2 defa daha 'Pelikan' derse yayın lisansı iptal edilecek

Geçtiğimiz Mayıs ayında Milli Görüş hareketinin televizyon kanalı olan TV5’te yayınlanan bir programda konuşan gazeteci Etyen Mahçupyan’ın “Pelikan” çıkışı RTÜK cezasıyla sonuçlandı.

RTÜK'ten TV5’e ceza! 2 defa daha 'Pelikan' derse yayın lisansı iptal edilecek

Geçtiğimiz Mayıs ayında Milli Görüş hareketinin televizyon kanalı olan TV5’te yayınlanan bir programda konuşan gazeteci Etyen Mahçupyan’ın “Pelikan” çıkışı RTÜK cezasıyla sonuçlandı.

Etyen Mahçupyan’ın konuk olduğu programda dile getirdiği “Aynı şekilde medya operasyonu yapıldı. B. A.’nın kardeşi S.A bütün medyayı kontrol eden kişi haline getirildi. Ve onların altında da meselâ bu pelikan hikâyesini gördük değil mi? Zaten o pelikan hikâyesi, şu andaki adı AK Parti olan partinin fıtratını da söylüyor. Yani pelikancı denen insanlar T. E’a rağmen yapmadılar bunları...” şeklindeki ifadeleri, RTÜK tarafından “fişleme, kişisel alana müdahale, iftira” olarak nitelendirilerek cezaya gerekçe gösterildi.

RTÜK: İftira niteliğinde ifadeler kullanıldı

Kararda, “Şucu veya ‘bucu’ denilerek varlığı ispatlanamayan dedikodu düzeyinde fişleme sayılabilecek ifadeler ile kişisel alanlarına müdahale edildiği, dolayısı ile eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü iftira ve itham niteliğinde ifadeler kullanıldığı kanaatine varılmıştır” denildi.

Kuruma bu sözlerden dolayı 21 bin TL para cezası verildi.

FARUK BİLDİRİCİ: GARİP

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, bu kararın kurulda görev almadan önce verilidiğini söyleyerek kararın “garip” olduğunu belirtti.

TV 5 yayınında bir gazetecinin düşüncelerinin ve fikirlerinin paylaşıldığını ifade eden Bildirici, “Küçük düşürücü bir ifade veya hakaret bulunmuyor. Bu haliyle isimlerin neden kodlandığını anlamadım. Zaten okuyan herkes bu isimlerin kimler olduğunu anlıyor. Bari Pelikan ifadesini de kararda kodlayıp yazsalardı” dedi.

Tekrarı halinde lisans iptali gündeme gelecek

RTÜK, aynı ihlalin bir yıl içinde tekrarı halinde yayının 5 günden 10 güne kadar yayın durdurulacağını, ihlalin ikinci tekrarı halinde ise yayın lisansının iptaline karar verileceği uyarısında da bulundu. Karara, aralarında RTÜK Başkanvekilinin de bulunduğu 3 kişi karşı oy kullandı.

Yorumlar