GÜNCEL

RTÜK'ten tam kapanma açıklaması

Tam kapanma ile TV başında geçen süre de artacak. TV ekranlarında çıkan haberler ve yapılacak olan yayınlara ilişkin RTÜK'ten açıklama geldi.

RTÜK'ten tam kapanma açıklaması

Pandemi nedeniyle tam kapanmaya geçtiğimiz bugünlerde TV yayınları da rağbet görecek. Evde geçirilen zamanın artmasıyla beraber televizyon yayınları da daha çok ilgi toplayacak.

Bu durumu göz önüne alan RTÜK'ten TV yayınları ve haberlere ilişkin açıklama geldi.

İşte o açıklama: 

Pandemi tedbirleri çerçevesinde alınan karar gereği 17 Mayıs 2021 tarihine kadar tam kapanma dönemine giriyoruz. Evlerimizde kalacağımız günlerde radyo ve televizyonların takip edilme oranlarının artacağı malumdur.

Aile fertlerinin tamamının ekran başında aynı anda bulunabileceği bilinciyle yayınların hassasiyetle hayata geçirilmesi çok önemlidir. Bilhassa pandemiye ilişkin haberlerin hazırlanmasında azami titizlik gösterilmesi elzemdir.

Bir yılı aşkın süredir gündemin ilk sırasına oturan korona virüs salgınına ilişkin haberler tam kapanma döneminde halkımız tarafından daha detaylı olarak ve sıklıkla izlenecektir.

Pandemi sürecinin başında RTÜK Başkanlığı olarak korona virüs yayınlarında medya kuruluşlarının dikkat etmesi gereken ilkeleri sıralayarak yayın kuruluşlarımızın üst düzey yöneticileriyle çevrimiçi olarak önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Halkımızın talep ve beklentilerini ilettiğimiz, bazı uyarılarımızı yaptığımız görüşme sonrasında yayıncılarımız da kendilerine düşen kamusal sorumluluğu yerine getirdiler. Bu vesileyle aziz milletimizin doğru bilgilendirilmesi ve hoşça vakit geçirmesi adına yaptıkları hizmetlerden dolayı bütün yayın kuruluşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.   

Ancak, son dönemde korona virüsle, alınan tedbirlerle özellikle de Covid-19 aşılarıyla ilgili haberlerin veriliş şekilleriyle ilgili bazı yanlışların ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu nedenle tam kapanma dönemindeki televizyon izleme oranlarının artacağı gerçeğiyle birlikte bazı hatırlatmaları tekraren yapmayı yerinde görüyoruz.

Bu çerçevede;

Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun açıklamalarının öncelikli haber kaynağı olarak değerlendirilmesi, bilimsel gerçekliği ispat edilmiş olguların paylaşımına özen gösterilmesi, reklam içeriklerinin de aynı hassasiyetle belirlenmesi,
Sorumlu yayıncılık anlayışı benimsenerek kamuoyunu bilinçlendirmeye odaklanılması, sosyal izolasyonun ve hijyen koşullarına ilişkin önlemlerin öneminin hatırlatılması,  

Çocukların ruhsal gelişimi göz önünde bulundurularak salgının ciddiyetine vurgu yapılırken toplumda korku ve paniğe sebep olması muhtemel ses, görüntü, efekt ve ifadelerden kaçınılması,

İnsan hayatını doğrudan etkileyebilecek olan sağlık haberlerine ilişkin yayın içerikleri oluşturulurken görüşlerine başvurulacak doktor ya da referans kişilerin bilimsel yetkinliğinin öncelikli koşul olarak değerlendirilmesi, konunun uzmanı olmayan tarafların yer aldığı tartışmaların yayınlanmasından hassasiyetle kaçınılmas,

Medya yöneticilerinin özellikle izleyiciler arasında çocukların da bulunduğunu unutmaması ve yayın içeriklerini planlarken bu gerçekliğe azami ölçüde özen göstermesi,

Daha eğlendirici, daha rehabilite edici içeriklerin hazırlanarak yayınlanması,
Dışarı çıkmayan vatandaşlarımızın fiziksel hareketlilikten uzak kalacağı göz önünde bulundurularak onları evlerinde spor yapmaya teşvik edecek yayınların artırılması,

Yanıltıcı etkisinin olabileceği riskine karşı korona virüs aşılarına ilişkin haberlerin yeterli araştırma yapılarak aktarılması vatandaşlarımızın sağlığı için son derece önemlidir.

Hali hazırda kamu yararı ilkesini gözeterek yayıncılık yapmakta olan tüm yayıncı dostlarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunarken yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeyen kuruluşları tekraren sorumlu yayıncılık yapmaya davet ediyor, sağlıklı günler diliyoruz.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar