TELEVİZYON

RTÜK'ten Sözcü'nün TV kanalına ceza

“SRT Sivas” logosunu izinsiz kullanan televizyona, idari para cezası müeyyidesi uygulandı.

RTÜK'ten Sözcü'nün TV kanalına ceza

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu önemli kararlar aldı. Üst Kurul, haftalık olağan toplantısında Sözcü Gazetesinin sahibi olduğu “Sivas SRT”  dosyasını görüştü.

"Mega Ajans ve Reklamcılık Ticaret Anonim Şirketi" unvanlı kuruluşun televizyon yayınlarında RTÜK kayıtlarında yer alan "Sivas SRT" logosu yerine "SRT Sivas" logosunu kullandığını tespit eden Üst Kurul,  6112 sayılı Kanun'un 21'inci maddesinin birinci fıkrasının ihlali nedeniyle yayıncı kuruluşa İdari Para Cezası yaptırımı uygulanmasına karar verdi.

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE AYKIRI YAYINLARA CEZA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda izleme uzmanlarının raporları ayrıntılı olarak ele alındı.

TLC hakkında hazırlanan raporu müzakere eden Üst kurul, “Sıra Dışı Hamilelikler” isimli programda ilişki modeli olarak gösterilen eşcinsel birlikteliğin toplumun manevi değerlerine aykırı olduğu kanaatine vardı. İki kadının ebeveyn olarak sunulması, çocuk sahibi olmaları ve hamilelik süreçlerinde yaşadıklarının anlatılmasının toplumsal cinsiyet rollerini zedeleyici ve toplumsal yapıyı bozucu nitelikte olduğunu değerlendiren RTÜK, TLC kanalına idari para cezası verdi.

Öldürme eyleminin zevk aracı olarak sunulduğu film, TELE 1’e pahalıya mal oldu.

Tele 1’de yayınlanan “Mr. Brooks” isimli filmde öldürme eyleminin zevk aracı olarak sunulduğu; filmin gerçekle kurguyu ayırt etme yetisine tam olarak sahip olmayan çocukların yoğun şiddet sahnelerine maruz kalabileceği bir saatte yayınlandığı; filmde yer alan şiddet içerikleri ile şiddetin meşrulaştırıldığı dolayısıyla şiddetin özendirildiği ve kanıksatıldığı hazırlanan uzman raporuna yansıdı. Rapordaki unsurların yasa ihlali olduğunu değerlendiren Üst Kurul, ilgili televizyona  idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

 AKİT TV'YE İFTİRA CEZASI

 “Gün Başlıyor” isimli programda sunucu Ahmet Özdemir’in ulusal kanallarda yayınlanan birtakım diziler hakkında yorumlarını aktarırken “RTÜK neden bunlara kısıtlama vermiyor, tabiki reklam gelirlerinden pay alıyor … RTÜK de buradan çok ciddi bir kazanç elde etmiş oluyor. Acaba bunlar mı engel? Yani yine ortada para pul hikâyesi döndüğü için mi?” şeklindeki ifadeleri ile RTÜK’ün kurumsal itibarını zedeleyecek şekilde tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uymadan sözler sarf ettiği belirlendi.

Üst Kurul, 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ı) bendini ihlal eden Akit TV’ye idari para cezası verilmesine karar verdi.

TV8'E SURVIVOR YAPTIRIMI

TV 8’in Survivor 2020 programına ilişkin raporu da değerlendiren RTÜK, çocukların ekran karşısında olabileceği bir saatte yarışmacıların birbirlerine karşı hakaret içeren sözlerini ve kavgaya varan sürtüşmelerini yayın ilkesi ihlali olarak değerlendirdi. İhlal nedeniyle TV 8’e RTÜK tarafından para cezası uygulandı.

TV'DEN SAHTE ÜRÜN PAZARLAYANLARA YENİ CEZALAR

Her hafta kurul gündemine alınan sahte ürün satan televizyonlar yine RTÜK’ün merceğindeydi. Sağlık beyanıyla halkı kandırarak sahte ürün ve bitkisel ilaç satan ARAFAT TV, ALASKA TV, KANAL YALOVA, ANADOLU TV, BLD, BER TV, TOP SHOP TV, DOLUNAY INT, BER TV kanallarına ağır para cezaları ile program ve yayın durdurma cezaları verildi.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar