GÜNDEM

RTÜK'ten Kılıçdaroğlu'nun avukatının terör ithamına cevap

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, katıldığı televizyon programında RTÜK'ün verdiği cezaları 'terörize unsur' olarak ifade eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik’e cevap verdi.

RTÜK'ten Kılıçdaroğlu'nun avukatının terör ithamına cevap

Yapılan açıklamada RTÜK'ün terör ile anılması sert bir dille eleştirilirken yasal yollara da başvurulacağı belirtildi. 

İşte yapılan açıklama:

Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı olarak bilinen Celal Çelik’in bir televizyon kanalında Üst Kurulumuzu terörle özdeşleştirmesi kabul edilemez. Kanuni haklarımız saklı kalmak üzere aşağıdaki açıklamayı yapmayı uygun buluyoruz. 

Çelik’in katıldığı yayında terör ve terör eylemi tanımı yaparken devletin yaptırımları hakkında kullandığı ifadeler avukatlık mesleği ifa eden bir kişi için akıl tutulmasıdır. Şahsın küstah söylemlerini esefle kınıyoruz.

Millet iradesiyle çıkarılan 6112 sayılı Kanun gereği yayıncılara yaptırım uygulayan RTÜK'ün verdiği cezaları "terörize" unsur olarak belirten kişi, trajikomik açıklamalarıyla tarihin ibretlik satırlarındaki yerini almıştır.

Milli ve manevi değerlerimiz başta olmak üzere çocuk ve gençlerimizi zararlı yayın içeriklerinden koruyan aile, kadın ve engelliler konusunda son derece hassas olan Üst Kurulumuzun yürüttüğü kamu görevini, insanlık düşmanı teröristlerin vahşi ve kanlı eylemleriyle aynı kefeye koymak bırakın bir avukata kendisine insan diyen hiçbir kimseye yakışmaz.

Yapılan hadsiz suçlama olsa olsa bazı çevrelerin bilinçli ve sistematik bir şekilde RTÜK’ü yıpratma ve itibarsızlaştırma çabalarının bir parçasıdır.

Üstelik ülkemize yönelik bölücü faaliyet gösteren neredeyse tüm terör örgütleriyle işbirliği yapmak ve eylemlerine destek olmaktan hakkında 11 yıl 11 aydan 40 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenlenen bir kişinin Anayasal bir kurum olan Üst Kurulumuzun faaliyetlerine terör eylemi benzetmesi yapması manidardır.

Üst Kurulumuza karşı yapılan bu saldırının bir televizyon ekranından olması ayrıca ilginçtir. Yayın hizmetleri ilkelerinin açıkça yer aldığı 6112 sayılı yasayı ihlal eden Halk TV logolu medya hizmet sağlayıcı hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. İlgili yayın kuruluşunun ve çirkin sözlerin sahibinin derhal özür dilemesini beklemekteyiz. Aksi takdirde ayrıca yasal haklarımızı kullanmak için gerekli başvurularımızı yapacağız.

Kamuoyuna bilgisine ve takdirlerine önemle ilan ederiz.

Yorumlar