GÜNDEM

RTÜK Başkanı Şahin'den koronavirüs yayınlarına ilişkin önemli uyarı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin koronavirüs yayınlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Şahin açıklamasında ‘Bilimsellikten uzak ve resmi mahiyet taşımayan haberler, paylaşılan sahte belgeler toplumumuzu yersiz bir endişeye ve korkuya sevk etmektedir, buna tahammül edemeyiz’ dedi.

RTÜK Başkanı Şahin'den koronavirüs yayınlarına ilişkin önemli uyarı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs haberlerine ve yayınlarda yapılan değerlendirmelere ilişkin uyarıları zorunlu gördüğünü ifade eden Şahin şunları söyledi:

Koronavirüs salgını maalesef ülkemizi etkilemeye devam etmektedir. Bu konuda verilen haberlere ve yayınlarda yapılan değerlendirmelere ilişkin bazı uyarıları zorunlu görüyorum. Devletimiz, hastalığa karşı gereken tüm tedbirleri ciddiyetle almaktadır. Sağlık Bakanlığımız ve ilgili tüm makamlar başarılı önlem prosedürlerini ivedi olarak ülke genelinde yerine getirmektedir.

"BUNA TAHAMMÜL EDEMEYİZ"

Medya da sorumlu yayıncılık yapmak zorundadır. Bilimsellikten uzak ve resmi mahiyet taşımayan haberler, paylaşılan sahte belgeler toplumumuzu yersiz bir endişeye ve korkuya sevk etmektedir. Buna tahammül edemeyiz.

Bilim Kurulu’nun ve Bakanlığın haricinde güvenilir olmayan kaynaklardan gelen bilgilerin araştırılmadan aktarılması, asılsız iddiaların vatandaşlara yansıtılması kabul edilemez.

Üst Kurulumuz, 6112 sayılı Kanun gereği yayınları titizlikle izlemektedir. Bahse konu ihlaller durumunda gerekli müeyyide kararlarımızı uygulayacağız. Yayıncı kuruluşlarımızın bu hususlara ilişkin azami hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.

Yorumlar