RÖPORTAJ

Roni Margulies'ten şok çıkış: Bana 'Fethullahçılar darbe yaptı' dedirtemezsiniz

Taraf Gazetesi eski yazarlarından Roni Margulies, 15 Temmuz darbe girişiminin ana gövdesinin Kemalist ve laik subaylar olduğunu ileri sürdü.

Roni Margulies'ten şok çıkış: Bana 'Fethullahçılar darbe yaptı' dedirtemezsiniz
Taraf gazetesi yazarı Roni Margulies, 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimi hakkında herkesi şaşırtacak bir yorum yaptı. Yeni Şafak gazetesinin yayıncısı Albayrak Medya'nın çıkardığı Cins dergisine konuşan Margulies, darbe girişiminin ana gövdesinin Kemalist ve laik subaylar olduğunu ileri sürdü. Margulies ayrıca, “Fethullahçıların orduya bu kadar sirayet etmiş olması mümkün değildir” dedi.

15 Temmuz’dan kısa bir süre önce Cemaat’in Özgür Düşünce gazetesine konuşup, Silivri davalarından tahliye olanların “bir araya gelip hükümete karşı darbe planı yaptığını” ileri süren Roni Margulies, şimdi de darbe girişiminde “Fethullahçı marifeti olduğuna inanmadığını” belirtti.

Yeni Şafak gazetesini de bünyesinden barındıran Albayrak Medya'nın çıkardığı Cins dergisinin son sayısına konuşan Margulies, özetle şunları söyledi:

“(…) Ben bu darbenin basitçe bir Fethullahçı marifeti olduğuna inanmıyorum. Evet, belli ki Fethullahçı subaylar da girişimin içindeymiş, fakat meselenin onlardan ibaret olmadığı çok açık. Rütbelilerin %40’ı, %50’si gibi oranlar telaffuz ediliyor. Fethullahçıların orduya bu kadar sirayet etmiş olması mümkün değildir. Demek ki; darbecilerin ana gövdesi 1960’tan beri iyi tanıdığımız klasik Kemalist, “laik”, halk düşmanı subaylardı. Hükümetin sadece FETÖ’ye odaklanması beni kaygılandırıyor. Kemalistler, Ergenekoncular, hakiki darbeciler aklanmış oluyor çünkü.”