RATİNG

Reyting ölçüm sistemi değişti... Reytingler nasıl ölçülecek?..

Reyting ölçüm sistemi 2017'nin başlamasıyla birlikte değişti?.. Yeni sistem nasıl olacak?.. Ölçümler nasıl yapılacak?.. Reyting ölçümlerini kim yapacak?..

Reyting ölçüm sistemi değişti... Reytingler nasıl ölçülecek?..

Yeni yılla birlikte teylevizyonların reting ölçüm sistemi de değişti.

Yeni ölçüm sisteminin nasıl olacağını ve nasıl işleyeceğini Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu yazdı...

İşte Ali Eyüboğlu'nun köşesinden yeni sistem:

KANTAR MEDİA İLE SÖZLEŞME 2020'YE KADAR UZATILDI

Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği ve ölçülen televizyon kanallarının kurduğu TİAK A.Ş. (Televizyon İzleyici Araştırmaları Anonim Şirketi), reyting ölçüm şirketi TNS/Kantar Media ile sözleşmesini 2020 yılına kadar uzattı. 

Kantar Media, 40 ilde minimum 4 bin hanede ölçüm yapmaya devam edecek. Şirket, daha önce de yazdığım gibi, paneldeki haneleri kaydedip, yedi gün içinde izlediklerini de reytinglere dahil edecek. 

BİLGİSAYAR, TABLET VE AKILLI TELEFONLAR DAHİL DEĞİLDİ!

Türkiye’deki reyting ölçümleri şimdiye kadar uydu, kablolu TV ve karasal yayınların ölçümünü yapıyordu. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan yapılan izlemeler, reyting sistemine dahil değildi. 

Ancak veriler gösteriyor ki insanların TV yayınlarını izleme alışkanlıkları değişti. Bilhassa gençler, diziler ve TV programlarını canları istediği zaman diledikleri yerde mobil cihazlardan izliyor.

 O yüzden de son zamanlarda büyük yayın kuruluşları internet televizyonculuğuna yatırım yapmaya başladı. 

ARTIK DİJİTAL İZLEYİCİ DE ÖLÇÜLECEK

Bu yüzden TRT’den İbrahim Eren’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu TİAK A.Ş., yeni sözleşme döneminde Kantar Media’dan bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla yapılan izlemelerin de reytingini ölçmesini istedi.  

Peki nasıl olacak bu?

Kantar Media, dijital yayınların reyting ölçümünü, paneldeki mevcut dört bin hanede mi yapacak, yoksa yeni bir panel mi belirlenecek? 

 Konu hakkında bilgisine başvurduğum yetkililer, dijital yayınların reyting ölçümünün üç bin hanede yapılacağını, bin hanenin mevcut panelden seçileceğini, Kantar Media’nın TÜİK verileri ışığında belirlediği iki bin yeni hanenin ise TİAK A.Ş.’nin onayına sunulduğunu söyledi. 

HEDEF 2017 SONU 

TİAK A.Ş., onay verince Kantar Media, hemen dijital yayınlarda reyting ölçümü yapacak mı? 

Hayır… 

Çünkü taraflar arasındaki protokole göre Kantar Media, 2017’nin sonunda dijital yayınların reytinglerini açıklamaya başlayacak. Kantar Media, sabit televizyonlar ile dijital ölçüm raporlarını bir arada ve ayrı ayrı çıkaracak. Bunlardan hangisinin kamuoyuna açıklanacağına ise TİAK A.Ş. karar verecek. 

Şimdiye kadar Kantar Media, 40 televizyon kanalının reyting ölçümünü yapıyordu. 2017 yılı sonunda dijital ölçümde ise buna ilave olarak 150 online kanala kadar yayınlanan TV ve Video izlemesinin reyting raporları da ortaya çıkacak. 

Yorumlar 1 yorum