POLEMİK

Oray Eğin'den Fehmi Koru'ya nokta atışı...

Oray Eğin bugün köşesine "Operasyonel gazeteci" başlığını koydu ve Sözcü operasyonu nedeniyle isim vermeden Fehmi Koru'yu suçladı...

Oray Eğin'den Fehmi Koru'ya nokta atışı...

Habertürk gazetesi yazarı Oray Eğin, Fehmi Koru'yu "Operasyonel Gazeteci" ilan etti...

Oray Eğin köşesinde isim vermedi ancak hakkında arama kararı çıkarılan Sözcü gazetesinin sahibi "Burak Akbay ile ilgili 'cemaat evlerinde kaldı' iddiasını ilk yazan kişi" diyerek hedefindeki gazetecinin Fehmi Koru olduğunu ifşa etti...

Ergenekon süreci yeni başladığı dönemde Fehmi Koru'nun ne derse onun çıktığını iddia eden Oray Eğin, "Tam unutulduğunu düşünürken, geçen hafta Sözcü’ye yapılan operasyonun altından da o çıktı" dedi...

İşte Ora Eğin'in yazısının ilgili bölümü:

OPERASYONEL GAZETECİ...

Ergenekon kumpasının henüz ilk adımlarının atıldığı, kimsenin tam olarak ne olduğunu anlamadığı günler. Küçük bir gazetedeki odasında meslektaşıyla sohbet eden gazeteci, bir yandan yeni başlayan operasyonları değerlendiriyor, diğer yandan da gaza gelip kendisinin konuya ne kadar hâkim olduğunu kanıtlamaya çalışıyordu. Aynı gazetede yazan meslektaşı söylediklerine kuşkuyla yaklaşınca bu sefer doğrudan ileride gözaltına alınacak isimleri saymaya başladı.

“Azınlık Raporu”nda suçu işlenmeden tahmin eden kâhinler gibi.

O gün, Tuncay Özkan ve Vedat Yenerer’in gözaltına alınacağını iddia etti. Bir süre sonra ikisi de Ergenekon’dan tutuklandı.

Bunlar öngörü değil, belli bir merkezden ona sızdırılan bilgilerdi elbette. O dönem FETÖ, kendi yayın organlarında (diziler dahil) yapılacak operasyonları önceden işaret ediyordu. Mesela Samanyolu TV, insanların tutuklandığı haberlerini daha polis evlerine gitmeden veriyordu.

Mesleğinin büyük bir bölümünü FETÖ’yle iç içe geçirmiş, FETÖ bülteni yöneten o gazeteciyi de operasyon haberleriyle besliyorlar, her şeyi bilirim havasında dolaşmayı sevdiğinden egosunu okşuyorlardı.

TESADÜF MÜ?

Köşesinde İlhan Selçuk’u yazdığı gün, İlhan Selçuk gözaltına alındı. İlginçtir, ilk kez polis ifadesinde ortaya çıkan ve henüz gazetelere yansımayan gelişmeleri bile önceden köşesinde yazar olmuştu. Bir seferinde, satır arasında İlhan Selçuk’a suikast planı yapıldığını ima etmişti. Ne ilginç ki o yazdıktan sonra Cumhuriyet’e bomba atma iddiasıyla tutuklanan Bedirhan Şinal, polisteki ifadesinde 20 bin TL karşılığında İlhan Selçuk’un öldürüleceğini söyledi.

Bu kadarı tesadüf müydü? Bir süre sonra bilgiler ona değil, başka isimlere akmaya başladı.

Tam unutulduğunu düşünürken, geçen hafta Sözcü’ye yapılan operasyonun altından da o çıktı. Sözcü’nün sahibinin FETÖ’nün ışık evlerinde yetiştiği iddiasını yıllar önce satır arasında o yazmıştı; gazete defalarca yargıya başvurmasına rağmen bu iddiaların yayılmasını engelleyemedi. Bir-iki kere imayla satır arasında aynı iddiayı tekrarladı gazete. Geçen hafta Sözcü’nün yayın yönetmeni, yaptığı basın toplantısında o gazetecinin bizzat bu iddia yüzünden savcılığa ifade verdiğini açıkladı.

Tesadüf olmadığı kesin, peki ne?

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar