MEDYA KÖŞESİ

Oray Eğin'den bomba Ahmet Kaya yazısı: Homofobik miydi?

Ahmet Kaya'nın 24 yıl önce katıldığı bir TV programında bıyık, berber ve eşcinseller üzerine yaptığı konuşma gündem oldu. Oray Eğin bugün o konuyla ilgili çarpıcı bir yazı yazdı.

Oray Eğin'den bomba Ahmet Kaya yazısı: Homofobik miydi?

Ahmet Kaya, 24 yıl önce katıldığı bir TV programında bıyık, berber ve eşcinseller üzerine düşüncelerini aktarmıştı. Programda, "Sen sen ol güvenme i.neyle berbere" diyen Ahmet Kaya'nın yıllar önce katıldığı program, sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi.

Bu tartışmaya Habertürk gazetesi yazarı Oray Eğin de bugünkü yazısında değindi. Oray Eğin, “Hasta yatağından kalkmış koşa koşa televizyon programına tartışmaya gelmiş Ahmet Kaya; çünkü konu bıyık olunca dayanamamış. Yıllar öncesinin televizyon kaydı yeniden dolaşıma girdi ve Ahmet Kaya’nın homofobik söylemleri tartışılıyor ya... En çok bıyık konusunun televizyonlarda tartışma konusu olmasına güldüm” ifadelerini kullandı.

Ahmet Kaya’nın homofobik olmadığını belirten Oray Eğin şunları anlattı:

“Leyla Umar uyduruk bir araştırmayı tam okumadan ekranda anlatıyor; dünyada daha çok homoseksüel erkekler bıyık bırakıyormuş... Kısacası erkeklere, ‘Bıyığınızı kesin; çünkü homoseksüel sanırlar’ demeye getiriyor. Ardından Ahmet Kaya da argo tabir kullanarak eşcinsellere ve berberlere güvenilmemesi gerektiğine dair kendince bir espri patlatıyor. Salon yıkılıyor.

Doğrusu Leyla Umar’ın üst perdeden sözde bilimsel dayanağı olan açıklamasını daha homofobik buldum ben. Ahmet Kaya’ya da gülüp geçtim; çünkü, nasıl diyeyim, bu konularda espri yapmak için fazlasıyla kredisi var.

HARUN KOLÇAK BİLİR

Ahmet Kaya homofobik değildi, hatta çok yakın eşcinsel arkadaşları vardı. Üstelik bunların bir kısmı da bıyıklıydı. Harun Kolçak’la o kadar yakındı ki, rahmetli bir aralar Kaya’nın kimi şarkılarını kendisine yazdığını bile anlatırdı bana... Doğru mu değil mi bilmem...

Ama bu laflar o kadar yayılmış olacak ki Kolçak’ın ölümünün ardından Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya kendi İnstagram hesabında bir fotoğraf paylaşarak ‘Güle güle kumam’ dedi. Sonuçta herkes belli ki bu konuyla eğleniyor, kendi içlerinde bir espri.

Sanki cinsel kimlik ve özgürlükler yönünde çok büyük bir hassasiyet varmış, toplum bu konuda duyarlıymış ve ciddi adımlar atılmış gibi yıllar öncesinden bir kayıtla homofobi tartışması alevlendirmek... İki yüzlü, göstermelik ve Ahmet Kaya’nın esprisinden bile vasat.”

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar